Да ли се брже шири вирус или дезинформације о грозници Западног Нила?

Eпидемиолог Дарија Кисић Тепавчевић из Института "Батут" рекла је за РТС да грозница Западног Нила није ново непознато обољење. До сада је на подручју наше земље забележено 60 случајева болести са четири смртна исхода, рекла је докторка Кисић Тепавчевић.

Кишно и нестабилно лето изгледа не смета комарцима. Ипак, ни њихови убоди нас не би бринули, да се упоредо не говори о грозници Западног Нила коју преносе, па и о смртним случајевима од те болести. 

Гостујући у Дневнику РТС-а, eпидемиолог Дарија Кисић Тепавчевић из Института "Батут" рекла је да грозница Западног Нила није ново, непознато обољење.

Како каже, вирус је детектован пре више од 80 година, био је ограничен на подручју Африке, Северне Азије, Блиског истока, али је шездесетих почео да се региструје у Европи.

Навела је да је код нас први пут забележен 2012. године, али да смо га највероватније имали и раније.

"У јавности се чини да се у о њему прича спорадично. Међутим, заиста је један мултисекторски и системски приступ када је у питању ово обољење, већ од године када је први пут регистровано обољење, ради се надзор над грозницом Западног Нила у химаној популацији, такође Завод за медицинску екологију ради надзор над овим вирусом у популацији комараца, а исто тако и Управа за ветерину Министарства за пољопривреду ради испитивање присуства овог вируса код пријемчивих животиња, код коња и птица", каже Тепавчевићева. 

Истиче да се континуирано ради мониторинг овог вируса и пре него што се детектују први случајеви болести, како би били спремни да адекватно реагују у датом моменту. 

Такође је рекла да је присуство овог вируса у Србији до сада регистровано у 53 региона. На свим тим местима где су се одређене активности спроводиле више није накнадно регистровано присуство овог вируса.

"Ситуација може да се мења из дана у дан али је битно да се зна да се спроводи један систематски надзор и контрола и да је то обољење на које се мисли, то је обољење сезонског карактера које смо имали претходних година и које ћемо извесно имати наредних година", каже Тепавчевићева.

До сада је на подручју наше земље забележено 60 регистрованих потврђених случајева болести са четири смртна исхода, рекла је докторка Тепавчевић.

"Битно је истаћи да је ово обољење облигатно-векторско, само и искључиво преносе вектори а вектори су живи преносиоци, у овом случају комарци", каже докторка.

"Концентрација вируса у крви човека је мала" 

Нити сви комарци преносе овај вирус, зна се који родови, нити сви комарци из тог рода преносе овај вирус.

"Значи, теоретски није велика вероватноћа доласка у контакт, али оно што је битно и када се дође у контакт, а примарни резервоари су птице, он у дивљој природи кружи између птица и комараца. Човек се ту затекне случајно, као прелазно домаћин и битно је да се ту завршава циклус, са човека не може даље да пређе јер је концентрација вируса у његовој крви мала", објашњава епидемиолог.

Више од 80 одсто нема никаквих симптома и знакова инфекције. Овај убод се не разликује од било ког другог убода комарца. До двадесет одсто инфицираних јављају се симптоми слични грипу, већина се не јави лекару, обољење прележи на ногама и не зна да је имао а код мањег процента, један на 150 могу да се јаве компликације у виду инфекције централног нервног система.

"Већа вероватноћа оваквих компикација је код оних који и већ имају нека хронична обољења, обољења кардиоваскуларног система, хипертензију и неконтролисану шећерну болест", рекла је докторка Кисић Тепавчевић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 25. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње