Слобода медија у Југоисточној Европи погоршана, осим у Србији

Слобода медија у току 2016. и 2017. године у земљама Југоистичне Европе је погоршана, а у поређењу са претходним периодом у свим земљама је забележен негативни тренд, осим у Србији.

Пројекат "Мерење медијског клијентелизма у шест земаља Југоистоцне Европе" вагао је политички утицај на медије на основу статистичких података, постојеће стање законодавног и институционалног медијског оквира, као и услове у којима новинари раде у државама Југоисточне Европе, а који је представљен 7. марта у Бриселу.

Мерење је спроведено у организацији Партнерства за друштвени развој, у оквиру ИПА пројекта ЕУ, а њиме су биле обухваћене БиХ, Црна Гора, Македонија, Србија, Хрватска и Румунија.

Најзначајнији пад медијских слобода забележен је у Хрватској, затим у Македонији и Босни и Херцеговини, а један од закључака Пројекта је да је то општа тенденција у Европи, чак и у нордијским државама.

У државама Југоисточне Европе у којима је истраживање рађено, као главни проблем је индетификована нетранспарентност власништва у медијима, па је тако у Хрватској откривено да су "некадашњи припадници злочиначких организација и криминалних група власници појединих радио и ТВ станица".

У тој земљи, како је речено у Бриселу, скоро у свим главним медијима, нарочито националним телевизијама, постоје скривени власнички уговори, а све то резултира изостанком квалитетног истраживачког новинарства.

Када је у питању Србија, као један од главних проблема наведена је нетранспарентност власништва, али је констатовано да су у претходном периоду забележени и напади и претње новинарима.

Као позитивно је истакнуто припремање нове Медијске стратегије, као и непристрасно извештавање јавних сервиса, међу којима се истакла РТВ Војводина.

Када је реч о Румунији, оцењено је да је медијска ситуација у тој земљи "катастрофална", да сви јачи политичари имају своје медије који емитују емисије само о њима, а да је посебно забрињавајуће што је укинута претплата за Јавни РТВ сервис.

Као главни проблеми у Македонији издвојени су напади на новинаре, политички притисак на медије, што су проблеми, како је указано, који муче и БиХ, уз још нетранспарентност власништва медија и финансирање јавних медијских сервиса.

Посебно забрињавајућа ставка у свим анализираним државама јесу напади на новинаре и на независне медије, те економски притисак који додатно погоршава већ веома лош социјално-економски статус новинара.

Пројекат је финансиран из Инструмената претприступне помоћи ЕУ (ИПА) Civil Society Facility и суфинансиран је од стране Канцеларије за удружења Владе Хрватске.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 24. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње