среда, 26.04.2017, 13:17 -> 15:37
Извор: Taнјуг
Најмање вакцинисане деце ММР-ом у Нишу
У Србији у последњих неколико година опада број деце вакцинисане ММР вакцином против малих богиња, рубеоала и заушки, а најнижи обухват је у Нишу, Београду, Новом Саду и Крагујевцу.
Да би се постигао колективни имунитет неопходно је да вакцинацијом буде обухваћено најмање 95 одсто малишана, а у Нишу је тај обухват 51 одсто, док је у Београду 65 одсто, речено је на конференцији за новинаре у Институту за јавно здравље "Батут" поводом недеље имунизације који се обележава од 24. до 30. априла.
Епидемиолог Горанка Лончаревић појаснила је да се ММР вакцина даје у другој живота детета и пред полазак у школу, те да је на ниову Србије у другој години живота детета обухват 81 одсто, док је у седмој години 91 одсто.
Нагласила је да је вакцинација важна за колективни имунитет, јер се високим обухватом заправо штите и сви који из здравствених разлога нису могли бити вакцинисани.
"Право детета да буде вакцинисано је изнад права родитеља да бира за своје дете", рекла је Лончаревић и подсетила на актуелну епидемиолошку ситуацију у Руминији где је у току епидемија малих богиња, у којој је више хиљада оболело, а више од 20 умрло.
Државни секретара Министарства здравља Ференц Вицко рекао је да годишње у свету умре три милиона деце, а да је то могло бити спречено захваљујући вакцинацији.
Вицко је нагласио да је вакцинација најефикаснија и најјефтинија мера превенције којом се контролишу многе заразне болести.
Подсећа да је Закон о заштити становника од заразних болести предвидео обавезну имунизацију, а да ће новим правилником о вакцинацији као обавезне бити уведене и неке нове вакцине.
"Циљ је да достигнемо обухват од 95 одсто и да га одржавамо", рекао је Вицко и додао да родитељи о значају вакцинације треба да се информишу код изабраног педијатра.
Шефица Канцеларије Светске здравствене организације у Србији Жофија Устаи нагласила је да вакцинација спасава милионе живота и да је искоренила многе заразне болести.
То је, како каже, код многих, чак и здравствених радника, довело до става да вакцинација више није неопходна, те да такво становиште прети да поништи све што је до сада урађено.
"Од 2010. до 2015. године, захваљујући имунизацији, спречено је најмање 10 милиона смртних случајева у свету", рекла је Устаи и додала да је само током 2014. године умрло 114.000 људи од малих богиња.
Устаи је подсетила да је вакцинација најбољи и најефикаснији начин превенције против многих заразних болести, а да одбијањем да се деца вакцинишу можемо доћи у ситуацију да нам се враћају те скоро заборављене заразне болести.
Директорка Института "Батут" Верица Јовановић нагласила је да сви домови здравља имају довољно вакцина предвиђених календаром вакцинације, а да је заједнички задатак свих лекара на терену да се повећа обухват вакцинације.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар