Интервју: Вук Јеремић

Нисам националиста, али сам поносан и осећам велику част да будем у прилици да допринесем остварењу најважнијих државних интереса у врло тешком тренутку, када морамо јасно да ставимо до знања које су наше црвене линије, рекао Вук Јеремић гостујући у емисији "Сведок" на РТС-у.

Гостујући у емисији "Сведок" на РТС-у, министар спољних послова Вук Јеремић рекао је да није националиста, и да то могу да потврде сви који га познају.

(Снимак "Сведока" можете погледати/преузети на нашој страни Емисије)

"Заиста сам поносан и осећам да ми је учињена велика част да будем у прилици да и лично допринесем остварењу најважнијих националних интереса у врло тешком тренутку, у којем је веома важно да јасно ставимо до знања које су наше црвене линије и да покажемо да више нећемо трпети било какво понижење", рекао је Јеремић.

О оптужби Соње Бисерко у сарајевским "Данима", да је представник и миљеник конзервативног и националистичког блока у Београду, Јеремић је рекао да није имао прилике да то прочита, и да спољна политика Владе Србије има јасне приоритете, "а то су одбрана Косова дипломатским средствима, приближавање ЕУ и успостављање најбољих односа у региону".

"У 2010. додали смо и економску дипломатију. Влада је за такву политику добила мандат и поверење грађана и мој задатак је да је спроводим", рекао је Јеремић и додао да "у било ком демократском друштву морате имати уземљење код оних који су вас изабрали".

На питање Главног и одговорног уредника Информативног програма РТС-а Ненада Љ. Стефановића о томе какви су односи Србије са суседима Јеремић каже да "можемо бити задовољни, али да се један број суседа понаша у нескладу са државним интересима Србије, али да се на то адекватно реагује, пре свега одмерено и дипломатски и да је Србија нашла праву меру одговора на кораке суседа.

Лидерска улога Србије у региону

Јеремић је навео и да је Србија, "иако то некима није пријатно", највећа у региону, и географско средиште региона, па њена лидерска улога није доведена у питање.

"Улога лидера може да служи само на корист. Спремни смо да се у односима са свим суседима ангажујемо на један позитиван начин, на решавању свих наслеђених проблема".

О приговорима да Србија користи сваку прилику да угрози нормалне односе са суседима, шеф српске дипломатије рекао је да Србија неће остати равнодушна на било који корак који нарушава државне интересе.

"Када би на било који потез признања Косова ми остали без реакције, показали би да смо остали без своје воље. Зато морамо имати јасно дефинисану политику за сваки корак евентуалног нарушавања нашег суверенитета и територијалног интегритета", рекао је министар Јеремић.

Што се тиче односа са Црном Гором, Јеремић каже да "желимо најближе односе, али да не можемо бити неми на било какав покушај урушавања суверенитета и територијалног интегритета. "Постоје тензије и чинићемо све да их отклонимо, а понели смо се тако да грађани Црне Горе у Србији ништа не осете. Реаговали смо оштро дипломатским средствима", навео је Јеремић.

О одласку у Бијело Поље на прославу Светог Саве, Јеремић каже да је у питању испоштована процедура, да је био на позив владике Јоаникија, приватно, не као министар спољних послова и да је тај боравак био најављен дипломатским базичним нормама и протоколом.

"Ми имамо дубоке интересе у Црној Гори и историјско заједништво са народом", каже Јеремић.

Циљ односа са Загребом окретање ка будућности

О односима са Хрватском и будућности односа Београда и Загреба, Јеремић каже да је окретање будућности циљ, али да је Србија, када је реч о тужби за геноцид који је Хрватска упутила Међународном суду правде, и поред најбоље воље да се договори са Загребом, направила избор и упутила контратужбу.

"Ми треба да градимо заједничку будућност у Европи, да ти односи личе на односе Немачке и Француске, које су двојни мотор Европе али исто тако, важно је и због будућих поколења да се зна ко је Француска, а ко Немачка".

О недавној изјави хрватског председника Јосиповића да разуме "фрустрацију Србије око Косова", Јеремић каже да да та формулација није била најпримеренија.

"Могао бих ту изјаву назвати гафом. Али Србија не може бити равнодушна према чињеници да се управо дешава покушај отуђивања 20 посто територије, и то не било којег дела. Ми желимо најбоље могуће односе, и да са Јосиповићем успоставимо односе какве нисмо имали са претходним хрватским председником. Има отворених питања и добре воље, и нећемо одустати од решавања тих питања", каже Јеремић.

Што се тиче Месићеве изјаве о слању војске на неки део БиХ у случају референдума, Јеремић је рекао да је Србија очекивала жешћу реакцију Међународне заједнице на очигледну ратну претњу Месића, али да је добра процена да на то не треба обраћати велику пажњу.

Злочин у Сребреници мора бити осуђен

О ставу Београда о најављеном референдуму у РС, Јеремић каже да је прошло време "завртања руку било коме у РС".

"Ми принципијелно подржавамо Дејтонски споразум, и нећемо се мешати у унутрашња питања БиХ. Подржаћемо све што је у складу са Уставом БиХ, али не било какав корак ка разбијању територијалне целовитости. То је наша обавеза и међународна позиција", каже министар Јеремић.

Што се тиче Резолуције о Сребреници, Јеремић је рекао да ће о томе шта ће писати у њој одлучити посланичке групе, али да ће она свакако бити усвојена јер је веома важна за односе на Западном Балкану.

"Чињеница је да се у Сребреници догодио стравичан злочин, и да треба да буде осуђен јер је љага на образу народа".

Јеремић каже да је у својој пресуди МСП за злочин почињен у Сребреници искористио формулацију геноцид, и да има и оних који су тиме збуњени, јер су све жене и деца тог страшног масакра били поштеђени.

"Нисам стручан по том питању, само знам да стравичан злочин мора бити сингуларно осуђен са што јаснијом поруком Парламента Србије. Наша је морална дужност да се према томе одредимо", поручио је Јеремић.

Историјски процес пред МСП

На питање Главног и одговорног уредника Информативног програма РТС-а Ненада Љ. Стефановића да ли је предстојећа одлука Међународног суда правде о Косову на неки начин "центар гравитације наше спољне политике", Јеремић каже да "смо дипломатским борбама довели да ово буде највећи процес који се догодио у историји МСП".

"То је процес који ће имати директне последице на Међународни правни поредак и целу ту борбу можемо да посматрамо као други чин једне драме, у којој смо први чин изгубили, а који је трајао од 1999. године па све до једностраног проглашења независности".

Јеремић је рекао да је "почео други чин и борба да се то проглашење поништи", и да је то против очекивања већине светске јавности и аналитичара.

"Србија је мудро и одлучно однела победу у том другом чину, спречили смо нова признања, и изборили се да то постане највећи процес у историји МСП. Почиње трећи чин у којем треба да се изборимо да своју победу преточимо у нови чин у којем ће доћи до компромисног решења", навео је Јеремић.

О томе какве могућности за Србију отвара евентуална позитивна одлука МСП и да ли ћемо се тиме замерити већем делу Међународне заједнице, Јеремић каже да није Србија та која ће изаћи са мишљењем него Суд, па ће он евентуално "забити прст у око" охрабривању једнострано проглашене независности Косова.

Тежак дипломатски задатак

"Ми смо тај процес легитимизирали. Одлука Суда ће бити у нашу корист, то јест да није могуће једнострано прогласити сецесију од стране међународно признате државе противно одлукама СБ и демократском уставу те земље. По први пут ћемо се наћи у таквој ситуацији и у тешком дипломатском задатку, али то је наш и политички и уставни и морални императив", каже Јеремић.

О наводној могућности "косовске 'Олује", окренуте према северу Косова, Јеремић каже да је Србија оштро реаговала на најаву планова о којима је говорио Питер Фејт.

"Председник Тадић је на седници СБ јасно изложио какав је став Србије по том питању, и да би једностраном акцијом настао потпуни хаос, не само на северу Покрајине него и у целом региону", рекао је Јеремић.

"Након званичног става ЕУ да не стоји иза тих планова, нити их подржава, мислим да нема опасности од таквог сценарија, али остаћемо на опрезу и ангажовани, и дипломатски ћемо муњевито реаговати као и до сада".

Што се тиче могућег новог таласа притисака за признавање Косова, Јеремић каже да су они повећани, да је делегација Србије у Етиопији разговарала са 24 делегације од којих је 16 рекло да се од стране најутицајнијих држава врше велики притисци.

Јеремић је о наводима Питера Фејта да признање Косова повеже са уласком Србије у ЕУ рекао да "Фејт није надлежан да се изјашњава нити одлучује о тим стварима, јер су званичне политике Београда и Брисела идентичне, а то значи да су статус Косова и европски пут Србије одвојени процеси".

Чланство у ЕУ могуће до 2014. године

О нагађањима око датума уласка Србије у ЕУ, Министар Јеремић је рекао да ћемо "учинити све да се процес уласка у ЕУ убрза, онолико колико то зависи од нас. Ту су параметри одлучивања везани и за економску кризу, и односе унутар саме ЕУ. Тај конкретан циљ, хоризонт уласка у ЕУ до 2014. постоји. Ми ћемо учинити све да до тада постанемо чланица и мислим да је то свакако могуће".

Циљ Србије јесте да одбрани Косово и уђе у ЕУ, а односи са стубовима спољне политике Бриселом, Москвом, Пекингом и Вашингтоном служе да би се ти циљеви испунили. "Србија никада брже није ишла ка ЕУ, и њена спољна политика треба да се оцењује према учинку".

О уласку Србије у НАТО, шеф српске дипломатије каже да је званична политика Србије јасна и зацртана у обавезујућим резолуцијама Скупштине, које кажу да смо војно неутрални, да ми не идемо ни у какву врсту војног сврставања, ни у НАТО ни било који војни блок. "То је јалова дискусија".

Министар Јеремић је, поводом саслушавања Тонија Блера о његовој улози у покретању рата у Ираку без одобрења УН, приликом чега је поменуто и бомбардовање Србије због Косова, Јеремић каже да је то испитивање Блера показало да је "ићи у војне авантуре без одлуке СБ у 21. веку далеко теже за очекивати него што је било у деведесетим".

Нема такмичења у ДС

О амбицијама и својој улози у Демократској странци, министар Јеремић рекао је да нема никаквог такмичења у ДС, да је она институција у којој је дозвољено мислити својом главом, странка која све своје снаге посвећује важном државном послу због којег је и изабрана.

"Нема страначке борбе, странка је хомогена, и дозвољена је слобода мишљења. Постоји само борба за интересе Србије", каже Јеремић.

О наводном цепању унутар врха странке и "солистичком вођењу спољне политике", Јеремић каже да не постоји никакво солирање, него јединствена политика Владе која се формулише у складу са Уставом и законом.

"Уколико ту политику не будем спроводио, нема лакше ствари на свету од тога више да не будем на овој функцији. Ово је политика која у тешким околностима доноси опипљиве резултате. Направили смо историјски искорак ка Европи и то је суштина политике ДС, и државног руководства на челу са председником Тадићем. Дубоко верујем да не постоји нико у овој земљи ко би боље могао да се носи са свим проблемима од ДС", закључио је министар Јеремић.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 28. јул 2024.
23° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару