недеља, 23.06.2019, 07:48 -> 08:04
Извор: Танјуг
Чепурин: Нема трговине косовским проблемом
Последњих година у Србији је формиран прагматичан и професионалан тим какав раније није постојао, а кључни фактор била је посвећеност Александра Вучића одбрани виталних интереса државе, "укључујући оне везане за марионетску творевину Косово", каже амбасадор Русије у Београду Александар Чепурин.
Чепурин у интервјуу за Политику при крају седмогодишњег мандата поручује и да је Русија спремна да помогне Србији у оној мери у којој она то затражи. Истовремено, одбацује спекулације да би Москва могла да "тргује" са Западом по питању Косова.
"Ако се гледа објектвно, председник Александар Вучић је истакнути савремени политичар, уравнотежен, трезвен, који у сложеним условима обезбеђује прогресван социјално-економски развој земље и јачање њене безбедности", рекао је Чепурин
Како је додао, Србија иде напред с достојанством и чврстном.
"Последњих година Београд и цела Србија се драстично мењају. Расте привреда. Напредак је очигледан, али наравно постоји жеља за још већим напретком. Лични допринос Александра Вучића јачању руско-српске сарадње је неоспоран", истиче он.
Напомиње и да се Београд држи курса усмереног ка развоју стратешких односа с Русијом, разумевајући да је то – у интересу Србије.
Упитан о наводима да Руси могу да "тргују" по питању Косова са Западом, Чепурин одговара: "Никакве трговине косовским проблемом када је реч о Русији није било и не може бити".
Он каже да се не сме десити рецидив оружаног конфликта на Балкану и да Резолуција 1244 СБ УН остаје једини основ за политичко решење косовског проблема.
"Политику овде одређује Београд. А Русија ће увек подржати ваше легитимне затхеве и ваш избор. А што се тиче 'трговине' нечијим интересима, тај термин потиче из речника наших опонената. Наша историја, као и историја Србије исписана је знојем и крвљу. Наше пријатељство је искрено и проверено временом", рекао је Чепурн.
Војне и војнотехничке везе
Он подсећа на војне и војнотехничке везе Русије и Србије које, каже, јачају одбрамбену способност Србије.
"Што буде снажнији тај потенцијал, то ће опрезније да се понашају они који би можда желели да нашкоде Србији. Спремни смо да помажемо у оној мери у колкој је за то заинтересовано српско руководство. А руско друштво и руски народ воле Србију, вековима саосећају с њом и у невољи и радости. То је веома снажан политички инструмент који непријатељи Србије не би требало да потцене", навео је Чепурин.
Говорећи о дометима руске политике у региону, Чепурин каже да Русија задржава и да ће задржати снажне позиције на Балкану, али да њено присуство није усмерено ни против кога, већ да има циљ да се извуче заједничка корист од сарадње.
Као главна достигнућа током свог мандата, Чепурин истиче давање руско-српским односима каракетер стратешког партнерства усмереног ка будућности, уз очување позитивног историјског наслеђа.
"Важно је достигнуће подизање политичкг дијалога шефова држава на без преседана висок ниво. Редовни поверљиви контакти председника Владимира Путина и Александра Вучића инспиришу и усмеравају нашу сарадњу и њен су снажан мотор. Много се побољшао квалитет економске сарадње, посебно имајући у виду структуру међусобне трговине и инвестиција", рекао је он.
Каже да је приметан напредак у реализацији, уз помоћ Русије, највећих енергетских и инфраструктурних пројеката у Србији, али да у економској сарадњи за сада остају огромне неискоришћене могућности.
"Очекујемо 25. октобра у Сочију потписивање споразума о зони слободне трговине између Србије и Евроазјске уније", закључио је Чепурин.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар