понедељак, 29.04.2019, 08:15 -> 09:26
Извор: РТС
Дрецун: Дефинисање корака за деблокаду дијалога
Председник скупштинског Одбора за КиМ Милован Дрецун оценио је да би резултат састанка у Берлину могао да буде дефинисање наредних корака за деблокаду дијалога.
У Берлину се поподне одржава састанак о Западном Балкану на позив немачке канцеларке Ангеле Меркел и председника Француске Емануела Макрона. Присуствоваће председник Србије Александар Вучић, председник привремених приштинских институција Хашим Тачи и премијери свих земаља региона.
Председник скупштинског Одбора за КиМ Милован Дрецун каже да не треба имати никакву дилему да је најважнији део састанка разговор о Косову и Метохији.
Гостујући у Дневнику РТС-а, Дрецун је рекао да је то нека врста одговора, пре свега немачке канцеларке Ангеле Меркел на писмо америчког председника Доналда Трампа о решавању косовског проблема.
"Без учешћа САД, које имају највећи капацитет да утичу на све што се дешава на КиМ, не може се ништа", рекао је Дрецун и указао да су сви учесници састанка у Берлину "они који су признали КИМ", а да је ЕУ потиснута у други план.
Према његовим речима Немачка хоће да затвори сваку расправу о статусу Косова и има веома ригидан став када је реч о промени граница.
"Немачка жели да наметне свој став. То онда искључује и постизања било кавог компромисног решења. Русија и Кина пружањем подршке Србији спречавају да се наметне такво решење и капацитет Србије је сада много већи него пре 5-6 година. Решење да Србија призна независност је немогућа", рекао је Дрецун.
Имате позив Србији да дође на скуп у Берлину где упадљиво имате само државе где су земље које се залажу за интересе Приштине. Дрецун, због тога, очекује даље притиске на Београд.
"Оно што ми можемо је да не прихватомо оно што није у нашем интересу", рекоа је за РТС Милован Дрецун.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар