Жене на КиМ: Не дозволите Приштини да изгладњује нашу децу

Протестни марш жена са севера Косова и Метохије одржан је у Косовској Митровици. Са скупа је затражено од европских институција да не дозволе Приштини да срамним одлукама дискриминише и изгладњује Србе на КиМ.

Неколико хиљада жена окупило се испред Канцеларије Еулекса и ЕУ у Приштини са транспарентима на којима пише "Не изгладњујте нашу децу", "Уницеф, хелп", "Жене против глади", "Шта ћемо данас за ручак", "Деда Мразе, наша деца хоће нешто за јело", "Мајке света, наша деца су гладна", "Имамо право на хлеб", одакле су се упутиле у протестну шетњу ка споменику Кнезу Лазару у центру Митровице.

Председница Уније жена КиМ и начелница Школске управе на КиМ Јасмина Дедић рекла је да су жене и мајке са севера КиМ данас послале поруку Европи и свету да не дозволе Приштини да срамним одлукама изгладњује Србе на КиМ.

Како је рекла, косовске институције на тај начин показују колико су незрело демократско друштво и колико су, наводи, били неискрени и лицемерни у својим намерама.

"Европо, имају ли деца српских мајки као и сва друга деца у демократским друштвима право на игру и на учење? Морају ли да се уместо пољупцима мајки буде уз звуке сирене за узбуну?", питала је Дедићева.

Поручила је да ће Срби истрајати у својој намери да остану и опстану на КиМ без обзира на тортуру Приштине.

Представница Удружења породица киднапованих и несталих са КиМ Верица Томановић рекла је да је повећање такси од сто одсто на робу из централне Србије покушај затирања и нестанка Срба са КиМ, а да је свет пасиван и незаинтересован да стави тачку на једноумље приштинских институција.

"На овим просторима могућ је суживот албанске и српске деце, али уз помоћ међународне заједнице, гласа разума", рекла је Томановићева.

Подсетила је да је још непозната судбина 527 несталих Срба са КиМ и да њихове породице скоро 12 година живе без сазнања о томе шта се њима догодило.

Мајка осморо деце Ана Вуковић рекла је да приштинске власти газе и тероришу Србе на КиМ пуних 19 година, али да они, без обзира на то, подижу своје породице у немирној и некад опасној косовскометохијској области.

Вуковићева је навела да њена породица живи од плате њеног супруга, који је запослен у Клиничко-болничком центру у Косовској Митровици.

"Плашим се за децу, ако се разболе, да ли ће бити лекова и по којој цени. Плашим се, али и молим све мајке да будемо храбре и истрајне и да не дозволимо приштинским институцијама да нас помере одавде", поручила је Вуковићева и позвала Приштину да укине дискриминаторске мере које, како је истакла, никоме не доносе добро.

Са протеста је пружена и подршка Унији жена са Врачара, чијим активисткињама које су носиле хуманитарну помоћ за бебе и породиље јуче није дозвољено да пређу административни прелаз Јариње и уђу на КиМ, са образложењем косовске полиције да могу да наруше безбедност у покрајини.

Број коментара 16

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 08. јануар 2025.
15° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње