Косово није примљено у Интерпол

Захтев Косова није прошао ни у другом кругу гласања, сазнаје РТС. Против пријема Косова у Интерпол гласала је 51 држава, 68 је било за, а 16 се уздржало од гласања, чему је претходила пауза која је одређена како би, сазнајемо, делегације изашле из сале и како би САД, Британија и Турска извршиле додатни притисак на земље чланице пре другог круга гласања. Ово је велика победа Србије, каже за РТС министар унутрашњих послова Небојша Стефановић.

11.15 – Косовска влада оптужила је "дивљу кампању" Србије за неуспех у Интерполу, констатујући да је покушај чланства Косова у Интерполу пропао.

11.00 – Председник Вучић је поручио да је Србија сачувала свој образ. Поносан сам што је Србија, без много новца и моћи успела да се избори против најмоћнијих сила света и покаже колико је вредно чувати своју слободу, интегритет и независност, рекао је Вучић.

10.05 – У 10.45 председник Србије Александар Вучић и шеф дипломатије Ивица Дачић одржаће конференцију за новинаре.

9.59 – Захтев Косова није прошао ни у другом кругу гласања.

9.50 – Приштина није успела у првом кругу гласања да избори чланство у Интерполу, сазнаје РТС. За чланство Косова у Интерполу гласало је 76 земаља, 56 је било против, а 22 су се уздржале.

9.10 – Прве су подршку Србији пружиле Намибија, Румунија, Венецуела и Суринам. 

8.55 – На дневном реду је тачка о тзв. Косову. Након обраћања министра Стефановића који је оштро реаговао због кршења Резолуције 1244, почела је расправа на којој се земље-делегати јављају за реч и образлажу своју одлуку. У корист Србије су се за реч јавиле Шпанија, Мароко, Кипар, Кина, Белорусија, Русија.

Ни након два круга гласања, Приштина није успела да избори чланство у Интерполу.

Против пријема Косова у Интерпол гласала је 51 држава, 68 је било за, а 16 се уздржало од гласања.

Како је за РТК 1 рекао извор из косовске владе, већина држава које су се уздржале приликом гласања о чланству Косова у Интерполу су државе које су признале независност Косова.

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић рекао је у укључењу у Јутарњи програм РТС-а да је исход гласања у Интерполу велики резултат и велики успех Србије.

Захвалио је члановима делегације МУП-а који су присуствовали Генералној скупштини, али и председнику, премијерки и шефу дипломатије, који су претходних месеци радили да покажу да су "право и правда изнад лобирања". Захвалио је и свим државама које су подржале Србију.

"Овo је био и велики испит за Интерпол и мислим да је један део земаља разумео да би се овим политизовала ова организација, да би она престала да буде полицијска и важна, да би она постала политичко тело, а то смо сви желели да избегнемо", истакао је Стефановић.

Притисци нису успели и, како је нагласио Стефановић, разлика је у другом кругу гласања била још и већа.

Заседање Генералне скупштине се наставља, а сутра би требало да буде изабран нови председник Интерпола.

Притисци уочи другог круга гласања

Министар Стефановића је у уводном обраћању оштро реаговао на седници Генералне скупштине због кршења Резолуције 1244. 

Делегати су потом образлагали своју одлуку о захтеву Косова за пријем у чланство Интерпола. Намибија и Румунија су подржале Србију, а за реч су се јавили и делегати из Шпаније, Марока, Кипра, Кине, Белорусије, Русије.

Након расправе први пут се гласало о чланству, а Косово није успело да обезбеди двотрећинску већину. Новом гласању је претходила пауза која је одређена како би, сазнајемо, делегације изашле из сале и како би САД, Британија и Турска извршиле додатни притисак на земље чланице пре другог круга гласања.

Министар Стефановић оштро се успротивио одређивању паузе и на питање председавајућем на основу чега је одређена пауза, није добио одговор.

Ни у другом кругу Косово није успело да обезбеди двотрећинску већину. 

Косово је до сада три пута подносило захтев за чланство – 2010, 2015. и 2017. године.

Интерпол је прошле године усвојио Резолуцију по којој земље које траже пријем морају бити чланице УН или имати статус посматрача.

На јутрошњу вест реаговали су званичници из Београда, али и из Приштине. И стране агенције су известиле о поразу приштинске делегације.

Грађани северног дела Косовске Митровице прославили су на улицама победу Србије.

За разлику од Косова, Кирибати и Вануату су постали нове чланице Интерпола.

Број коментара 83

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 22. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње