Брнабић: Ускоро се креће у измене Устава

Премијерка Србије Ана Брнабић каже да је добила писмо секретаријата Венецијанске комисије у којем се наводи да се они слажу са уставним амандманима које је поднело Министарство правде и додала да ће Влада Србије у најкраћем року предложити парламенту да се крене у измене Устава.

Брнабићева је на тај начин одговорила посланику Нове Србије – Покрета за спас Србије Ђорђу Вукадиновићу, који је навео да Друштво судија тврди да није тачна информација у вези са уставним амандманима да је Србија добила позитивно мишљење.

Ана Брнабић каже да је видела саопштење и истакла да је добила писмо секретаријата у којем се потврђује да се Венецијанска комисија слаже са амандманима.

"Поред тога, ја сам изузетно поносна што водим Владу која преко годину дана води јавну расправу око уставних промена и амандмана. Ово је пример демократског друштва и демократије. Мислим да је Министарство правде урадило озбиљан посао", рекла је премијерка.

Она је додала да је то министарство нашло одличан начин да избалансира да правосуђе у Србији буде више независно него што је било раније и да грађани и привреда имају ефикасно судство.

"Мислим да ће, уколико овај дом прихвати амандмане и овакве измене Устава, Србија бити пример за то како се реформише правосуђе", рекла је премијерка.

Каже да ће у најкраћем року предложити Скупштини да се крене у измене Устава, а након тога парламент и надлежни одбор могу да наставе јавну расправу ако постоје отворена питања. 

"Изјава посланика Бундестага није званична политика Немачке"

Премијерка Брнабић изјавила је поводом изјаве посланика немачког Бундестага Петера Бејера да Србија не може у ЕУ без признавања КиМ, да је реч о једном посланику Бундестага и да не представља званичну политику Немачке.

"Он може да има своје мишљење и слободан је да га искаже. Ми о његовом мишљењу можемо да разговарамо и разговарали смо јуче отворено. Ми се с тим мишљењем не слажемо. Ја сам му представила став Владе Србије да, када се преговара о компромису, није добро имати било какве 'црвене линије'", рекла је Брнабићева у Скупштини Србије.

Она је подсетила да став Немачке није новост, а да је на Србији да тај њен став промени.

"Став Немачке се није мењао и нас не изненађује", рекла је премијерка, али је указала да се с друге стране, захваљујући напорима државе, променио став САД.

"Да ми нисмо свој посао добро радили, не би се став САД толико променио. А он се прилично променио. Тако су и они имали црвене линије, нису желели да разговарају ни о чему осим да Србија призна независност", рекла је Ана Брнабић.

Премијерка је тако одговорила на питање посланика Нове Србије – Покрета за спас Србије Ђорђа Вукадиновића о јучерашњој изјави немачког посланика.

"Ви разумете да у ЕУ има пет чланица које нису признале КиМ. Када кажете да његов став дели ЕУ, онда потпуно игноришете ове важне чланице. Његов став не дели ЕУ, његов став не дели Европска комисија. Ми имамо свој посао, они свој. Да Вучић и ја нисмо довољно радили, па не би се став САД променио", додала је премијерка. 

Арпад Фремонд из СВМ-а каже да произвођачи немају од чега да плате допринос и да то сви знају, а нико не реагује, па пита премијерку да ли је разговарала о томе са ММФ-ом.

"Министарство пољопривреде је формирало радну групу да успоставимо нови модел ПИО у срадњи са Светском банком, имали смо разговор и са ММФ-ом. Ми ћемо гледати да омогућимо репрограм дуга и само за ПИО милијарду и триста милиона евра дуга тј. 160 милијарди динара главница је 70 милијарди, а 90 милијарди је камата. Тај дуг се односи на 227.995 осигураника", каже Брнабићева. 

Министар пољопривреде Бранислав Недимовић додаје да је важно да се српска пољопривреда помогне опремом, како би пољопривредници били конкурентни.

"Овогодишњи захтеви кренули су у наплату и исплата је следеће недеље", напомиње министар.  

Полемика премијерке и Бошка Обрадовића

Лидер Двери Бошко Обрадовић имао је више питања за премијерку, на шта му је она одговорила да јој то делује као "хиљаду зашто – хиљаду зато".

Обрадовић је питао да ли ће Србија потписати правнообавезујући споразум са Приштином, ко је овластио Вучића да "тајно преговара о КиМ", када ће домаћи привредници моћи да рачунају на смањење пореза на зараде, а домаћи пољопривредници на мале субвенције.

Питао је Обрадовић и о пореским реформама у корист породице, "банкарској пљачки" путем кредита у швајцарским францима, када ће бити донет закон о испитивању порекла имовине, када ће радницима у пљачкашким приватизацијама бити исплаћене отпремнине, ко је минисар културе, када ће бити одузета дозвола Пинку...

Брнабићева је најпре одговорила да се слаже са њим да су приватизације биле пљачкашке, али и приметила да Обрадовићу није "мрско" да седи са члановима Савеза за Србију.

"Лакше би било да о томе питате њих, а не да питате нас. Мислим да ће судство даље да поступа у складу са својим овлашћењима и да истражи приватизације, али питајте ви ваше колеге", рекла је премијерка, која је Обрадовићево питање назвала због тога лицемерним.

На то је Обрадовићу одговорио и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, који је рекао да "што се тиче пљачкашке приватизације, треба питати ваше коалиционе партнере". 

Када је реч о медијима, рекла је да, док је она председница Владе Србије, медије неће затварати и одузимати им фреквенције, јер нити је то посао Владе, нити се то ради у демократским државама.

Међутим, рекла је Обрадовићу да је лепо од њега што је отворено рекао шта ће он радити са медијима који се с њим не слажу.

Одбацила је наводе да Вучић преговара тајно и истакла да он покушава да пронађе решење за вишедеценијски проблем, те приметила да лидери опозиције стално понављају неке тврдње као, на пример, то да се Вучић састаје са Тачијем, да је Тачи лобиста Србије и слично.

"Е па толико је тачно да Вучић преговара тајно. Не преговара он тајно. Вучић покушава да нађе решење за вишедеценијски проблем како би обезбедио дугорочан мир на КиМ, пре свега за Србе. То што он ради није тајно него је храбро, отворено и транспарентно", одговорила је Ана Брнабић.

Премијерка је истакла да Вучић све то ради без скривања, што је у супротности са оним што "Обрадовић каже".

"Тајни преговори нису манир ни Александра Вучића, ни Владе Србије, ни СНС-а, ни владајуће коалиције. Ваши коалициони партнери су узимали лобистичке куће за преговоре", рекла је Брнабићева и позвала Обрадовића да се обрати својим партнерима, а онда појаснила:

"Две лобистичке куће су преговарале 2011. године за КиМ толико успешно да смо имали толико признања независности, колико смо имали, док се у мандату ове владе, како каже, признања независности КиМ повлаче", додаје премијерка.

Каже да је тада једна лобистичка кућа плаћена 1,4 милиона долара за лобистичке услуге, а друга 900.000 долара.

Та друга је, појашњава Брнабићева, "Подеста група", која је исти уговор, додаје, потписала и са Косовом.

"Е то су ваши партнери. Ми не преговарамо тајно. Ово значи да се преговара тајно", рекла је она. Каже да је 2009. године агенција "Адванс практикал солушон" из Чикага месечно за лобирање у САД добијала 85.000 долара.

Стефановић: Од почетка године, осам одсто мање саобраћајки него лане 

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић рекао је да је од 3. априла, када је почела примена новог Закона о безбедности саобраћаја, погинуло око 13 одсто мање људи у односу на исти период прошле године.

Он је, одговарајући на питања посланика у Скупштини Србије, истакао да је од почетка године евидентирано око 29.000 саобраћајних незгода, што је осам одсто мање у односу на претходну годину.

"То су заиста значајни резултати", истакао је министар и захвалио грађанима Србије што су схватили колико је важно понашати се одговорно у саобраћају и колико је важно увек везати сигурносни појас, возити без дејства алкохола и у складу са ограничењем брзине.

Према његовим речима, то је вишеструко значајно не само по животе путника у том возилу, већ и за све друге учеснике у саобраћају.

Мали: До краја године сет пореских закона у парламенту

Министар финансија Синиша Мали тврди да Влада од прошле године ради на смањењу фискалних оптерећења. Напомиње да ће до краја године Скупштини Србије предложити сет закона, међу којима су предлози закона о јавној својини, о порезу на доходак грађана, о порезу на добит предузећа и порезу на имовину.

"Тај пакет закона је веома важан за даљи наставак реформи у нашој земљи. Порески закони ће имати и посебан део који је везан за подстицаје за развој ИТ индустрије. Они су важни за наставак раста српске економије", рекао је Мали.

Министар финансија је додао да ће поред поменутих предлога закона, крајем новембра, односно почетком децембра то Министарство изаћи и са предлогом закона о буџету и буџетском систему.

"Од 1. јануара 2019. идемо на смањење доприноса на терет послодавца. Ми смо брзорастућа привреда, имамо највећи раст сада не у региону него у Европи", напомиње Мали. 

Предлог закона о буџетском систему имаће, како најављује, "никад више капиталних инвестиција".

Посланик Покрета социјалиста Ђорђе Комленски питао је министра финансија о процени вредности имовине као основице за наплату порезу на имовину, јер је, како је рекао, то важно због обрачуна закупнине коју ће од 1. јануара плаћати такозвани заштићени подстанари.

Мали је рекао да постоји велики број дилема које су проистекле из праксе у претходних неколико година и да ће све то што је примећено као недостатак бити решено новим предлозима закона.

Антић: Енергетски сектор спреман за зиму

Министар енергетике Александар Антић каже да је енергетски сектор у Србији стабилан и да не очекује никакве проблеме у предстојећој зимској сезони.

Према његовим речима, све енергетске компаније у потпуности су спремне за зиму, а резерве енергената на завидном нивоу.

"Више од 80 одсто топлана могу да очекују стабилну ситуацију. Снабдевање гасом је редовно. 'Гаспорому' не дугујемо ни динар, подземно складиште 'Банатски Двор' до врха је пуно и чека најхладније дане. Резерве мазута су на изузетном високом нивоу. Снабдевање угљем биће редовно", рекао је Антић у Скупштини Србије одговарајући на питање посланика. 

Када је реч о електропривреди, Антић је навео да су обављени сви ремонти и тај сектор је апсолутно спреман да одговори на појачану потрошњу и "зимске пикове".

Према његовим речима, резерве угља на депонијама су на високом нивоу, а до најхладнијих дана биће подигнуте до максимума.

Антић је додао да не постоји ниједан проблем на који би могао да укаже са аспекта енергетске стабилности.

Навео је да је једини проблем низак водостај, те да је у акумулацијама десет одсто нижи ниво воде од предвиђеног.

Лончар: Ускоро тендер за реконструкцију КЦВ 

Министар здравља Златибор Лончар изјавио је да се са завршетком Клиничког центра у Нишу није стало са улагањем у тај град и најавио да ће у наредних месец до месец и по дана бити завршене све зграде у којима су били смештени пацијенти, који су премештени у нову зграду Клиничког центра. 

"Ради се комплетна адаптација тих просторија и то ће бити једна озбиљна поликлиника, односно место где ће се обављати прегледи и контроле који до сада нису били на адекватном нивоу", рекао је Лончар у Народној скупштини одговарајући на питања посланика.

Додао је да се завршавају приступне саобраћајнице, да се ради паркинг који никада није постојао у кругу Клиничког центра Ниш, расвета, као и најсавременији хелидром.

Када је реч о Клиничком центру Војводине, Лончар је навео да је завршена документација и да је у завршној фази њена провера, те да ће у најскорије време бити расписан тендер за реконструкцију те здравствене установе.

Лончар је рекао и да би, како сада ствари стоје, крајем новембра требало да буде отворен новоизграђени хируршки блок у Врању са најсавременијом опремом.

Министар је, између осталог, истакао и да се очекује до ће краја године у Лазаревцу бити отворено породилиште.

Недимовић: Србија мора да изгради 13 противградних система

Први Аутоматски систем противградне одбране биће инсталиран у Радарском центру Ваљево који брани територију површине од скоро 590.000 хектара, изјавио је министар пољопривреде Бранислав Недимовић.

Прошле недеље закључен је уговор о набавци првог аутоматског противградног система за радарски центар у Ваљеву, рекао је Недимовић у Скупшини Србије одговарајући на питања посланика.

"Србија мора да да изгради таквих 13 радарских ситема и центара, који ће коштати 25 милиона евра", рекао је министар и додао да ће први бити грађен почетком године, и да је потписан уговор са "Трајалом" из Крушевца.

Недимовић је прецизирао да је ове године у Србији испаљен највећи број градоносних ракета у претходних 20 година.

Недимовић је подсетио да је студија показала да се иде на аутоматску противградну заштиту и да је након тога одлучено да први иде на Ваљево јер је тај део Србије највише страдао од невремена.

"Ваљево је прво на удару с оне стране, јер немамо синергију са противградним системом БиХ и зато смо ту имали највећу штету уз Дрину, следећи ће ићи на Букуљу, Аранђеловац, па на Фрушку гору", рекао је Недимовић.

Ђукић Дејановић: Исплата дуговања мајкама до краја године 

"Од 1. јула сва финасијска давања иду мајци, породиљи, трудници, све што је раније из администратвних и других разлога каснило исправља се, све што финансијски није добијано месец за месец или је каснило два до три месеца биће исплаћено свакој жени до краја године и чим то финансије омогуће", рекла је министарка задужена за демографску и популациону политику Славица Ђукић Дејановић у Скупштини Србије одговарајући на питања посланика.

Према њеним речима, посланици ће највероватније крајем године или почетком наредне имати прилику да расправљају о допунама и изменама Закона о финансијској подршци породици са децом. 

"Измене и допуне не могу бити приоизвод жеља већ морају бити засноване на равнотежи између тенденција Владе да пронаталитетна политика буде приоритет државе а у складу са могућностима", рекла је министарка. 

Према њеним речима, сви морају да буду свесни и да ће тај Закон морати да се поправља у складу са са поправљањем материјалног статуса државе. 

"Мораћемо да одвајамо све више стимулативних и финансијских средстава у циљу подршке родитељству, за подизање реподуктивног знања", изјавила је она.

Министарка је оценила да је можда некада било и бољих мера, као што је посланик навео, али је додала да мора да се зна да никада није било већег обухвата грађанки обухваћених том мером.

Давања за стумиулацију популационе политике никада у Србији нису били већа него сад, рекла је Ђукић Дејановићева и додала да је истина да је у имплементацији Закона било нејасноћа.

"Влада је управо због нејасноћа и тенденција да ово буде Закон који ће се најчешће мењати формирала комисију са преставницима министарства, секретаријата, статистике и за дечју заштиту која днево прати примену закона", рекла је она.

Додала је да мора да се зна да постоји разлика између социјалне и популационе политике, која не прави разлику у социјаном статусу мајке.

Као и сваког последњег четвртка у месецу у Скупштини Србије председница и чланови Владе одговарали су на питања посланика.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 13. јануар 2025.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње