Дачић: Превазићи негативно наслеђе у односима Србије и САД

Амбасадор САД у Србији Кајл Скот и министар спољних послова Србије Ивица Дачић подигли су српску заставу у резиденцији америчког амбасадора и на тај начин обележили стогодишњицу "Дана Србије у САД", када се српска застава завијорила на Белој кући у Вашингтону.

Ивица Дачић је на свечаности у резиденцији америчког амбасадора рекао да САД у Србији имају поузданог партнера и да смо дужни да превазиђемо негативно наслеђе недавне прошлости и остваримо пуну сарадњу засновану на заједничким вредностима и узајамном интересу Србије и САД.

"Тачно на данашњи дан пре стотину година саопштење америчког председника Вудра Вилсона прочитано је у црквама широм земље и објављено у свим утицајним дневним новинама. Председник Сједињених Америчких Држава изразио је дивљење 'одважном српском народу', чијим херојским делима је био дирнут. 'Због љубави према слободи", говорио је, 'Срби су кренули у борбу против знатно надмоћнијег непријатеља'", подсетио је Дачић.

Српска застава се тада у част нашег одважног народа вијорила на Белој кући, али и на свим америчким јавним институцијама.

Дачић је навео и да се управо вратио из Вашингтона, где је у Конгресу САД такође присуствовао прослави овог јубилеја.

"Америчка и српска престоница заједно су се присетиле историјског савезништва наша два народа, али, што је још важније, заједно смо утрли пут даљем развијању наших партнерских односа", навео је министар.

Како каже Дачић, наши преци су се заједнички борили за исте вредности и у то име су положили своје животе.

"Ратови се не смеју поновити и због тога се Република Србија залаже за остваривање регионалног мира и стабилности, улажући напоре како би постала део уједињене, демократске Европе и због тога нам је позитивна динамика билатералних односа са САД на врху спољнополитичких приоритета", поручио је Дачић.

Посебно ценимо подршку коју је Америка до сада пружала нашим напорима у остваривању свих поменутих циљева и надам се да ће то чинити убудуће, додао је шеф српске дипломатије.

Амбасадор Кајл Скот је рекао да симболичним подизањем српске заставе жели да покаже посвећеност Америке партнерству, баш као што је и некадашњи председник САД Вудро Вилсон то учинио пре сто година.

Скот је рекао да застава представља много више од тканине у боји и да је изузетно јак симбол који представља државу и њен народ.

"Оваква врста симболичног изражавања поштовања према другој држави и народу догодила се само два пута у историји САД. Подизање српске заставе био је први случај у америчкој историји да је председник одлучио да на такав начин изрази поштовање према неком народу. То се десило само још једном – 1920. године када се Француска застава вијорила над Белом кућом", рекао је Скот.

Додао је да догађаји који су се десили пре сто година показују јаке везе између народа две земље и да је Вилсон 1918. године послао снажну поруку солидарности и наклоности.

"Захваљујући блиском, личном пријатељству председника Вилсона и Михајла Пупина, он је добро разумео са чим се српски народ суочавао током тешких година рата и желео је да ода почаст њима и њиховој посвећености нашој заједничкој борби за слободу и независност", рекао је Скот.

Захвалио је на иницијативи да један булевар у Београду носи име председника Вудроа Вилсона.

"Отворила се врата за тражење компромисног решења"

Дачић је поводом информација да САД имају ново конструктивно решење у вези са КиМ, рекао да није реч само о новом решењу, већ о новом приступу и да то представља велику промену.

"То значи да су се отворила врата за тражење новог компромисног решења за које САД нису биле спремне у протеклим годинама јер су сматрале да је то питање затворено", рекао је Дачић новинарима у Београду.

Он је навео да је то позитивна промена и да су САД отворене да подрже дијалог и долазак до компромисног решења и да у том смислу подржавају напоре које Србија чини.

"Они чврсто подржавају дијалог и наше настојање да се дође до компромиса. То је велика промена", рекао је Дачић.

Оценио је да то може позитивно да утиче на даљи ток преговора, јер подршка Америке, као и других великих земаља у оквиру ЕУ даје један позитиван подстицај да се тај дијалог успешно приведе крају.

"Проблем је у неспремности Приштине да прихвати то компромисно решење, али мислим да је свима јасно да је та (њихова) политика пропала. Србија је показала своју добру вољу и Приштина је на реду да покаже да ли заиста жели компромис", рекао је Дачић.

На питање да ли је једно од компромисних решења подела Косова, Дачић је рекао да сада не говори о томе.

"До сада се говорило о КиМ на начин – то смо већ решили, него да видимо нешто друго... сећате се да је постојала политика да су то два одвојена колосека. На крају та два колосека ипак долазе до неког заједничког колосека", рекао је Дачић.

Сада нико не говори о томе да нема о чему да се разговара, рекао је Дачић и додао да сви подржавају жељу да се дође до компромиса и подржавају дијалог који води ЕУ.

"Са друге стране, о модалитетима ће се тек разговарати", рекао је министар.

Амерички амбасадор Кајл Скот пренео је новинарима да је амерички став био и још увек је да стабилно решење у вези са КиМ мора бити пронађено кроз преговоре Београда и Приштине.

"Било који договор Београда и Приштине ми смо спремни позитивно да разматрамо", рекао је Скот.

Амерички амбасадор је истакао да је важно да се дође до стабилног и трајног решења за будућност региона јер отворена питања компликују ситуацију.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 19. новембар 2024.
16° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње