Гвинеја Бисао демантује да је признала Косово

Гвинеја Бисао је демантовала да је признала Косово као независну државу, објавио је премијер те западноафричке државе Умаро Сисоко Ембало током конференције за новинаре у Београду.

"Ја сам заиста изненађен ситуацијом што се тиче Косова. Заиста нисам видео ниједан папир који говори о признању Косова. Ако неко од вас има овде нешто или неки папир некa ми покаже, ја сам све претражио, ништа нисам видео. Не знам да ли ви имате нешто што ја немам", рекао је премијер Гвинеје Бисао на заједничкој конференцији за новинаре са шефом српске дипломатије Ивицом Дачићем.

Нагласио је да Гвинеја Бисао подржава територијални интегритет и суверенитет Србије.

Дачић је рекао да је хтео да јавност од председника Владе Гвинеје Бисао чује да та држава није признала независност Косова и да је то потврда да се на списку земаља које су признале независност Косова, а које истиче Приштина, налазе и оне земље које никада нису признале Косово.

Нагласио је да на списку тих земаља које истиче Приштина, поред Суринама, треба прецртати и Гвинеју Бисао.

"Мислим да је било важно да ви то чујете, да не испадне да сада ми лажемо светску јавност. Могли сте из прве руке да чујете шта каже председник Владе Гвинеје Бисао", рекао је Дачић.

Упитан колико је држава признало Косово, Дачић каже да се не би усудио да дефинише тачан број земља које су признале једнострано проглашену независност Косова.

"Као што сте видели и у овом случају, постоји велики број земаља за које се апсолутно само произвољно зна на основу информација објављених на сајту такозваног министарства спољних послова Косова", каже Дачић.

Што је сигурно је, наводи, да Нигерија, Уганда, Јужни Судан, Тринидад нису признали независност Косова.

Навео је и да је пре неколико дана на седници Савета безбедности УН америчким представницима, који кажу да је 110 земаља признало Косово, "дошапнуо" да то није истина.

Упитан да ли је реч о широј акцији преиспитивања признања Косова будући да је Суринам недавно повукао одлуку о признању Косова, Дачић каже да немамо за циљ да сада плански радимо на томе да елиминишемо признања која су разне државе имале кад је реч о Косову, али да није случајно да се разговара са представницима земаља како би се видело који су њихови ставови.

"Питао сам министра спољних послова Фиџија, он је пола сата причао да нису признали Косово, после три сата ме звао и рекао да ипак јесу. Али можете да замислите колико је то важна одлука кад један министар спољних послова не зна да је он ту одлуку донео, не неко други, него он", рекао је Дачић.

На заједничкој конференцији за новинаре и Дачић и гост из Гвинеје Бисао, која није подржала ни пријем Косова у Унеско и била је уздржана када се о томе гласало 2015. године, истакли су дугогодишње пријатељске везе две државе још из времена СФРЈ и Тита и сагласили се да треба обновити сарадњу и оснажити међусобне односе.

Дачић је рекао да је на заједнички ручак са премијером Гвинеје Бисао позвао и Титовог унука, Јошку Броза.

"Томе се наш гост обрадовао. Више се сликао са њим него са мном", додао је кроз смех Дачић.

Према писању сајта на којем власти у Приштини броје земље које су признале једнострано проглашену независност, Гвинеја Бисао је "признала Косово" 14. јануара 2011. године.

Косовско министарство спољних послова саопштило је, тада, да је Гвинеја Бисао 74. држава која је признала независност Косова.

Површина Гвинеје Бисао је 36.125 километара квадратних. Према процени из 2010, та афричка држава је имала 1.647.000 становника. Главни град је Бисао, у ком живи четвртина становништва.

Независност од Португалије Гвинеја Бисао стекла је 1974. године. 

Недавно је држава Суринам повукла признање Косова као независне државе, а та одлука је донета 27. октобра 2017. године.

Претходно је 2013. године афричка држава Сао Томе и Принсипе поништила признавање Косова, јер одлука претходне коалиционе владе те земље никада није усвојена у скупштини. 

Приштина тврди да је далеко већи број земља признао самопроглашену независност Косова од званичних 106.

Број коментара 18

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 15. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње