Читај ми!

Изабрано привремено веће Београда

Влада Србије изабрала чланове привременог већа Града Београда. Председник већа биће Синиша Мали, а чланови Небојша Човић, Андреја Младеновић, Татјана Пашић и Никола Никодијевић. Избори у Београду у наредна три и по месеца, најавио вицепремијер Александар Вучић.

Председник привременог органа у Граду Београду биће Синиша Мали, на предлог СНС-а, а чланови Никола Никодијевић, на предлог СПС-а, Андреја Младеновић, кога је предложио ДСС, затим Татјана Пашић, на предлог ДС-а, и Небојша Човић, кога је предложио СНС - одлучила је Влада Србије.

Ту одлуку саопштио је први потпредседник Владе Александар Вучић, који је рекао да је намера била да се изаберу људи који ће озбиљно, стручно и одговорно обављати послове у "овом тешком периоду".

"Трудили смо се да тај састав људи одговара потребама Београђана - њихово искуство и знање, да видимо шта је то што могу да учине, а да не оставе тешко стање за следећи тим", навео је Вучић на конференцији за новинаре после седнице Владе.

На питање зашто су представници СНС-а нестраначке личности, Вучић је рекао да ће особе из странке бити кандидати када избори буду расписани.

"Ово нису прве привремене мере у Србији и до сада смо имали различита искуства. Нико се није жалио када су смењивали директоре јавних предузећа", рекао је Вучић и додао да ће они директори који нису добро радили, свакако бити смењени после избора. 

Вицепремијер је најавио да ће избери у Београду бити за три или три и по месеца.

Вучић је захвалио Либерално-демократској партији, којој је понуђено место у Привременој управи. Међутим, како је рекао, ЛДП је понуду одбио због "затроване атмосфере" за коју окривљује ДС.

Веће ће према Закону о локалној самоуправим обављати текуће и неодложне постлове што је доста широка правна формулација. Како је речено РТС-у бавиће се анализом рада јавних предузећа и на основу тога ће расправљати и о статусу и судбини њихових директора.

Прва седница привременог већа Града Београда биће одржана сутра у току дана, сазнаје Танјуг. На конститутивној седници требало би да буде изабран секретар привременог већа и донето још неколико одлука техничко-оперативне природе.

Кратке биографије чланова привременог већа

Синиша Мали

Председник привременог градског већа Београда Синиша Мали саветник је првог потпредседника Владе Александра Вучића за економију. Рођен је 1972. у Београду, где је дипломирао и магистрирао на Економском факултету, да би потом магистрирао и у САД.

Помоћник министра за приватизацију у републичком Министарству за привреду и приватизацију био је од 2001. године. Оснивањем Агенције за приватизацију 17. јула 2001. године, оперативне активности у вези са приватизацијом са министарства прелазе на Агенцију, а он постаје директор Центра за приватизацију.

Након укидања Центра за приватизацију, постаје директор Центра за тендере. Као директор Центра био је задужен за приватизацију предузећа путем тендера. На том месту остао је до краја 2003. године.

Потом је основао своју компанију која се бави саветовањем у области куповине и продаје предузећа, финансијског реструктурирања, консолидације пословања.

Радио је у компанијама "Credit Suisse First Boston" и "Deloitte анд Touche". Магистрирао је 1999. на америчком Универзитету "Вашингтон" у Сент Луису, а докторат је одбранио на београдском ФОН-у.

Никола Никодијевић

Никола Никодијевић има вишегодишње искуство у управљању Градом, најпре као одборник, а затим и као члан градске владе. Никодијевић је рођен 1981. у Београду и по образовању је дипломирани правник.

Активно се бавио спортом и ангажован је у Спортском друштву Црвена звезда. Секретар је Извршног одбора Градског одбора СПС-а Београд и члан Извршног одбора Главног одбора странке.

Од 2008. до 2012. обављао је дужност шефа одборничке групе СПС-ПУПС-ЈС у Скупштини Града, а од половине 2012. године био је члан Градског већа Београда задужен за омладину и спорт.

Андреја Младеновић

Представник Демократске странке Србије у привременом већу Града Београда Андреја Младеновић дугогодишњи је шеф одборничке групе те странке у градском парламенту.

Рођен је у Београду 1975. године, дипломирао је на Правном факултету у Београду. Извесно време је обављао функцију портпарола ДСС-а, а данас је председник београдског одбора те странке.

Младеновић је потпредседник Кошаркашког клуба Партизан. Као омладинац играо је кошарку у земунским клубовима, а познат је и као активан учесник у црквеном животу, где пева у црквеном хору.

Татјана Пашић

Представница Демократске странке у привременом градском већу Београда Татјана Пашић донедавно је била заменица градоначелника Београда Драгана Ђиласа.

Рођена је 1964. у Београду, где је дипломирала на Правном факултету и завршила Дипломатску академију при Министарству спољних послова Републике Србије. Радила је на Радију Б92, као и на ТВ Студио Б, а бавила се и пословима из области маркетинга.

Почев од године 2004. била је саветница директора у Народној канцеларији председника Републике, да би потом од 2007. до 2010. године била и директорка Народне канцеларије.

На позицији помоћнице градоначелника Београда налазила се од краја септембра 2010. године, а заменица градоначелника постала је јуна 2012. године.

Небојша Човић

Небојша Човић обављао је током последње деценије прошлог века највише функције у престоници, а после петооктобарских промена 2000. био је високопозициониран у републичкој извршној власти, између осталог на месту вицепремијера.

Човић је рођен 1958. године у Београду, а завршио је Машински факултет у Београду 1982. године, где је и магистрирао и докторирао 2000. године. Био је асистент на Машинском факултету. Радио је у фабрици "Иво Лола Рибар" - Железник, у РЕИК "Колубара" у Лазаревцу, био је генерални директор ДП "Пролетер", а затим предузећа "ФМП - трејд" у Београду, које је успешно водио.

Био је потпредседник Извршног одбора Скупштине Града Београда, 1992. године, задужен за привреду и финансије, а фебруара 1993. изабран је за председника Извршног одбора Скупштине Београда. Председник Скупштине Града Београда (градоначелник) био је од 1994. до 1997. године.

Посланик Народне скупштине Републике Србије и председник Одбора за финансије Скупштине Србије био је од 1993. до 1997. године. Био је потпредседник прелазне Владе Републике Србије.

Био је председник Координационог тела СРЈ/СЦГ и Републике Србије за Прешево, Бујановац и Медвеђу од 2000 до 2005. године. Од 2001. до 2004. године био је потпредседник Владе Србије задужен за економију и финансије. Био је активан члан СПС-а, а од 1997. године основао је и водио Демократску алтернативу.

Број коментара 28

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 23. јануар 2025.
11° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове