Prvi Fibin "prozor" – nije sve tako crno

Prvi Fibin kvalifikacioni "prozor" je zatvoren, a glavni utisak je da su najjače evropske selekcije i sa znatno izmenjenim sastavima ostvarile po dve pobede, kao i da je publika širom Starog kontinenta dobrom posetom reagovala na utakmice nacionalnog tima u toku klupske sezone.

Iako problem između Fibe i Evrolige i dalje postoji, a rešenje se ne nazire, čini se da puno osporavani reprezentativni kvalifikacioni "prozor" i nije bio baš toliki promašaj. 

Naime, bar trenutno, stavimo po strani to što za reprezentacije silom prilika nisu igrali najbolji igrači, navijači širom Evrope su proteklih sedam dana punili dvorane i, uprkos svemu, pratili svoje nacionalne timove.

Dve utakmice reprezentacije Srbije u Beogradu, koji ponekad ume da bude "lenj" kada su sportski događaji u pitanju, pratilo je oko 10.000 gledalaca (protiv autsajdera Austrije preko četiri hiljade, a protiv Gruzije skoro šest hiljada posetilaca). Sasvim zadovoljavajuća brojka, mora se priznati.

Slično je bilo u ostalim zemljama, o čemu svedoče pune hale u Burgosu (9.500 posmatrača), gde je neki novi tim Španije pobedio Sloveniju sa više od pola šampionskog tima iz Istanbula, ili puna "Skenderija" u Sarajevu (više od pet hiljada svedoka), koja je videla trijumf Bosne i Hercegovine nad Rusijom. Uz to, francuska reprezentacija je napunila dvoranu u Roanu, Litvanija "Sviturio arenu" u Klaipedi, a posle dugo vremena ispunjen je bio i "Draženov dom" u Zagrebu kada su gostovali "Talijani".

Pored sasvim solidne posete, prva dva kola evropskih kvalifikacija za Mundobasket u Kini 2019. godine obeležila su i neka rezultatska iznenađenja i zanimljive završnice. Izdvajamo trijumf Holandije nad Hrvatskom od 68:61, već spomenutu pobedu Bosne nad Rusijom – 81:76, a Veliku Britaniju su sekunde delile od trijumfa nad Grčkom u Lesteru (92:95 na kraju). Dakle, ima i uzbuđenja.

Ipak, velike košarkaške nacije poput Srbije, Francuske, Litvanije i Španije, pa i Grčke i Italije, nisu imale većih problema da sa novim timovima dođu do obe pobede, a opet su, s druge strane, u ovim mečevima "promovisale" neka nova imena. 

Nema dileme da bi i za publiku, i za medije, a u krajnjoj liniji i za sponzore, bilo dobro da se i igračima iz Evrolige (a to je ono najbolje što Evropa ima izuzimajući NBA), dozvoli da nastupaju u narednim reprezentativnim akcijama. Tu se vraćamo na početak i sukob na relaciji Fiba–Evroliga.

Vremena do kraja februara, za kada su zakazane utakmice u okviru drugog "prozora", i dalje ima i u interesu košarke, a pogotovo igrača, jeste da se rešenje pronađe. Ako ne, onda za treću kvalifikacionu rundu krajem juna i početkom jula neće biti prepreke da se priključe igrači iz Evrolige, kao i većina onih iz NBA lige (osim članova timova koji budu igrali veliko finale).

Za kraj, pogledajte stanje na tabelama evropskih kvalifikacionih grupa posle dva odigrana kola:

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом