subota, 10.12.2016, 18:26 -> 20:19
Izvor: RTS
Sportske povrede, između želje i mogućnosti
Prema svetskoj, ali i našoj statistici, sportske povrede čine od 10 do 15 odsto svih povreda. Takve povrede ne dobijaju samo profesionalni sportisti. Naprotiv, mogu nastati i kod rekreativaca, ali i kod onih koji se ne bave sportom.
Želja za što boljim rezultatima u profesionalnom sportu ili savršenim telom u rekreativnom-neretko uzima danak. Kada telo iscrpljujemo do krajnjih granica, sportske povrede su neminovne.
"Reprezentativni aktivni sportisti se uvek javljaju zbog bola i zbog nemogućnosti obavljanja trenažno takmičarske aktivnosti, a rekreativni kada ne mogu da nastave sa rekreativnim aktivnostima. Ako bismo posmatrali vreme javljanja aktivni sportisti se javljaju istog momenta, a rekreativci u tom nekom odloženom aktu. Prilikom takvih povreda stradaju: mišići, tetive, ligamenti, kosti i zglobovi. Samo na Institutu 'Banjica', svake nedelje ambulantno se zbrine oko 20 profesionalnih i rekreativnih sportista, a svakog petog operišu", rekao je specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije Dr Milan Mileusnić.
"U velikoj većini slučajeva povrede sportista se leče neoperativno, zbrinjavaju se ambulantno i mi ambulantno uspevamo da rešimo te povrede. U određenom procentu koji je na svu sreću mali, pogotovo i to će zvučati paradoksalno češće kod rekreativnih nego kod aktivnih sportista, postoje slučajevi kada se takve povrede moraju zbrinjavati operativno.Nakon operacije, sledi fizikalna terapija. Laser,elektromagnetno polje, duboke elektrostatičke oscilacije, hidrogalvansku kadu, hidrokineziterapiju, kineziterapiju.Tu imamo standardno vreme oporavka.. I ono iznosi u zavisnosti od tipa povrede od 10 dana do 3-4 nedelje", rekao je ortoped Instituta za ortopedsko-hirurške bolesti „Banjica" Dr Stanko Miličković.
Povrede u ekipnim sportovima su češće, ali su u pojedinačnim obično teže.
"U Riu na Olimpijskim igrama imali smo više naših selekcija, grupnih sportova: odbojka, košarka. To su sportovi gde najčešćedolazi o povreda zglobova, naročito skočnog zgloba ili zgloba ramena, ručnog zgloba. Da do povreda ne bi došlo, obavezno se zagrejte pre bilo kakve aktivnosti, vežbajte u odgovarajućoj obući i odeći, zaštitite zglobove i budite umereni", rekao je Dr Goran Vasić iz Olimpijskog komiteta Srbije.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 0
Pošalji komentar