Србијо, прво на Мундијал, а онда на озбиљан посао!

Није историјски меч (изабрани тимови Србије, Србије и Црне Горе и три Југославије су већ играли на Светским првенствима), али је, имајући у виду практично историјске интервале који пролазе између наших играња на завршним ФИФА и УЕФА турнирима, дуел између Србије и Грузије одиста гигантски. Утакмица почиње у 20.45, а можете је пратити на каналима РТС-а, као и путем лајв стриминга на нашем порталу.

Људско око је варљиво. Постоји разлика између онога што видимо и онога што наш мозак процесуира, прихвати, складишти и таложи. Ми ценимо оно што се добро заврши, а не оно што се добро ради, каже легендарни (а опет мало познати) шпански тренер Хуанма Лиљо, изумитељ 4-2-3-1 формације и један од пионира онога што се назива Juego de posición. И то је погрешно јер је у фудбалу, на крају, само процес важан јер само он, дакле процес, доноси одржив резултат.

Србија, без обзира на резултате, није бриљирала у овом квалификационом циклусу. Причали смо о овоме, ваљало би можда опет, јер изнад свега у Србији – земљи тениса, кошарке, одбојке, таеквондоа, која је једино и апсолутно одана фудбалу – је потребан контекст.

У првом мечу квалификација Србија је против Републике Ирске примила два гола у Београду. Седамнаест селекција у Европи је током пет мечева код куће примило укупно два гола или мање, а многе од тих екипа неће ни бити у баражу за Мундијал.

Дакле, ма како пријатно било огледалце које нам је до меча у Бечу говорило да смо најлепши на свету, оно је било искривљено. Отприлике онолико колико и базично позиционирање наше петорке у последњој линији током 86 минута меча на стадиону "Ернст Хапел", који носи име по тренеру који је вероватно измислио пресинг у западној Европи (а сасвим сигурно је измислио холандско-немачку верзију 4-3-3 формације, као и метод брањења на линији додавања, популарно "покривање сенком"). Отуд и трагична игра иза лопте Србије на мечу против Аустрије, било да је у питању била средња или ниска зона, има и елементе скрнављења.

Све почиње, наравно, у периодима када Србија има лопту. Док један тим држи посед он директно креира услове како ће се бранити. Ако је његова колективна позициона структура добра, са оптималним бројем играча иза лопте, са попуњеношћу три кључна вертикална дела игралишта (центром и оба полупростора), ако су офанзивне везе међу играчима добре, ако су дистанце правилне (у некој "Златокосиној размери", ни превелике ни премале), онда тим неће имати нити један проблем да изврши контрапресинг или да брзо формира дефанзивну структуру на жељеној висини, што је у случају Србије 5-4-1 средњи блок.

Србија има огромних проблема да оствари ишта од овога, због чега и велики број голова постиже после грешака ривала, из прекида или након центаршутева. Очекивани голови, популарни xG, је статистички модел који показује квалитет шанси, на основу параметара какви су локација шута, врста паса која му је претходила, да ли се шут изводи јачом или слабијом ногом, можда главом... Ова напредна фудбалска метрика показује, заправо, колико неки тим има среће. Србија је, константно током ових квалификација, постизала више голова него што је то било предвиђено, имајући у виду квалитет шанси које је правила. Свако зна да се закон вероватноће не може довека побеђивати. Допустите довољно времена и сваки тим на крају добије управо оно што заслужи, односно добија само онда када заслужи.

Против Аустрије, Србија није заслужила да победи. То је јасно. Примила је три гола, могла је да прими још неколико. "Орлови" још увек немају јасно дефинисану пресинг стратегију, не користе усмерења, не постоје зоне изолације или барем нису лако уочљиве јер се недоследно користе. Колективни механизми кретања, посебно у "меком трбуху" сваког тима, што јесте троугао између бочног дефанзивца, централног (или у нашем случају сајд) бека до њега и централног везног фудбалера, делују импровизовано, а нипошто не смеју да буду.

Да, умало да заборавимо можда и главну, а са горе поменутим и повезану ствар. Србија нема платформу коју користи за изношење лопте, за улазак у игру, за прву фазу поседа. Захваљујући несагласју између Матића и било ког везисте који стоји поред њега (фудбалер Манчестер јунајтеда, један од најинтелигентнијих играча на својој позицији на планети, је ту понајмање одговоран) спречава чисту прогресију лопте и лак прелазак између прве у другу фазу поседа, односно припрему треће фазе у којој се, напослетку, и пробијају линије противника.

Када противник напуни нашу поливину ми се не усуђујемо да играмо и лопта се шаље далеко, ка нападачу или крилима (која наравно у тим ситуацијама улазе унутра), али због разуђености, практично преполовљености нашег тима, другу лопту увек осваја противник. На Светском првенству ће бити много тимова који своју игру базирају на високом и ниском нападачком пресингу, способних да играју у много пресинг облика и са разним варијацијама дефанзивних кретњи у том процесу. До тада све ово морамо да поправимо...

Јер, да, Србија ће играти на Светском првенству. Упркос свим овим, али и још неким непобројаним (чак и дигитални папир има своје границе) дефектима, она је то заслужила. Меч са Грузијом неће бити лак, и не треба да буде, али Србија има све неопходно да савлада другу најслабију екипу Групе Д.

Нека екипа Славољуба Муслина, пред пуним трибинама стадиона "Рајко Митић", прегура, изгура прво пласман. Нека се докопа Русије. Јер то је само по себи огромна ствар. Колико је то велико показујe и реакција Костариканаца када су оверили пласман на Мундијал...

Или Египћана, који на Светско првенство стижу након 28 година...

Али то није довољно. Костарика је на претходном Мундијалу у Бразилу стигла до четвртфинала, где је изгубила после једанаестераца од Холандије (играјући, занимљиво, у 5-4-1 облику, баш као и Србија). Египат је једини афрички тим који је три пута заредом био првак свог континента, захваљујући понајвише селектору Хасану Шехати који је, док је цео свет одбацио тај систем, наставио да игра у формацији са три играча у последњој линији и тако доминирао Африком где је, опет, доминирао равни 4-4-2 систем. Дакле, лепо је пласирати се на велико такмичење, али је још лепше тамо играти, па, лепо.

Србија ће играти на Мундијалу у Русији. Биће шокантно ако се Србија не пласира на Светско првенство. Али биће још више шокантно ако тамо оде а да претходно није исправила грешке у својој игри...

Дуел између Србије и Грузије почиње у 20.45, а можете га пратити на каналима РТС-а, као и путем лајв стриминга на нашем порталу.

Број коментара 19

Пошаљи коментар
(понедељак, 09.окт.2017 17:31)
milan

ocaj...

bane ivanovic ti je krivac za dva gola i on je najveca rupa zajedno sa nastasicem,ali su svi u odbrani i srednjem redu odigali ocajno i za svaku su kritiku. jedini vredan pomena je golman(prosecan) stojkovic.
pozdrav

(понедељак, 09.окт.2017 17:11)
anonymous

@@Taktika

Naravno da je rezultat jedino merilo koje se ceni i postuje. Amerikanci kao nacija imaju vrlo malo pozitivnih osobina, pa vladaju svetom, Nemacka proizvodi najbolje automobile danasnjice i svi joj skidaju kapu na tome, a ne znaju da su BMW I Audi u velikom delu spoj italijanskog dizajna i nemacko-japansko-francuskih konstruktorskih resenja. Dakle, zasluge na kraju idu samo Nemackoj, legitimno i potpuno opravdano, ostale niko ne spominje. Isto tako u sportu, pobedu, znacaj i titulu ostvaruje rezultat, a ne filozofija (kojom smo mi Srbi opsednuti u svemu, pa i u sportu). Za mene je dovoljno to sto smo zavrsili kao prvi u grupi i ako se plasiramo na mundijal, to ce itekako biti zbog toga sto smo dobra ekipa. A drugo, svi napadate nase igrace, konkretno odbranu, a necete da kazete da je Austrija u stvari dobra ekipa koja nije za potcenjivanje i da stoga Srbija i nije tako losa sto se misli. Argentina ako se ne plasira na prvenstvo, dzabe joj dobra igra.

(понедељак, 09.окт.2017 16:58)
Dule

Dobra namera

Autor teksta je izvanredan poznavalac teorije taktike fudbala,takodje odlicno vidi sta se desava na terenu i kako se nas tim postavlja u fazi napada i u fazi odbrane i kao sto rece prolazimo uprkos svim pokazateljima.Ova analiza je dobronamerna i mislim da nadobudne glave treba da je procitaju i dobro da se zamisle jer sa ovakvom igrom bicemo samo topovsko meso u Rusiji.

(понедељак, 09.окт.2017 16:51)
anonymous

Iz drugog ugla

Kvalitet nam fali i to je sigurno. Ovaj tim ne moze da se nosi protiv najjacih i toga su svesni igraci. Zato ce po obicaju ici kao turisti da odigraju tri obavezna meca i spakovati kofere. Za njih je vaznije da budu prisutni i da budu vidjeni na svetskoj priredbi a ono najvaznije , zavrsnicu ce kao i svi mi sa zadovoljstvom pratiti na ekranima ili sa tribina. Tako je bilo zadnjih 30 godina , tako ce i biti ubuduce sve dok se ne nadje neko ko ce napraviti rez i promeniti mentalitet nasim fudbalerima.Na velikim takmicenjima nikako da se oslobodimio kompleksa malog tima pa su i ambicije male.

(понедељак, 09.окт.2017 16:33)
anonymous

Стара ствар

Ма да нису опет паре у питању?

(понедељак, 09.окт.2017 16:13)
anonymous

Predrag

Veoma pismen, nadahnut i slojevit tekst ali nekorektan prema našoj ekipi. Nekoliko puta je ponovljeno "Srbija će igrati Mundijal" a odlučujuća utakmica tek treba da se odigra i naši igrači moraju da odrade posao suočeni sa velikim pritiskom. Nekorektno ih je već poslati na Mundijal i tako potceniti i protivnika a i našu eventualnu pobedu. Najteže se dobijaju dobijene utakmice i to zna svaki sportista. Takođe, nekorektno je sada na dan utakmice ulaziti u takve složene analize jer se sada ekipa treba da usresredi na potpuno druge elemente. Što znamo znamo, treba da damo maksimum, fudbalski, voljni, emotivni.... Ne gaji se prase uoči Bižića. Nekorektno je i ovako sistemski kritikovati našu reprezentaciju tek posle prvog poraza jer posle bitke svi su generali. Da je ova analiza objavljena dok smo još bili bez poraza u grupi to bi bio pošten tekst.

(понедељак, 09.окт.2017 15:33)
anonymous

fidbal

Ju koja matematika i strategija kao da šaljemo reprezentaciju na Mars!
Fudbal je jednostavna igra kad ga igraju majstori (ili imaš kvalitetne igrače ili nemaš) a strategijom se bave dunsteri

(понедељак, 09.окт.2017 14:50)
anonymous

@@Taktika

Pa upravu se ne nalazis u necemu sto je pomenuto u tekstu. A to je da ne gledas igru i proces vec iskljucivo rezultat. Evo ako budemo prvi, rezultat je odlican, ali on nije odraz dobre igre i ne znaci da nema problema u nasem timu. Kazes argentina ima vecih problema? Argentina ima odlicnu igru, pogledaj neku njihovu utakmicu, taj njihov tim bi nas unistio na terenu.

(понедељак, 09.окт.2017 14:11)
anonymous

tacno

je da igramo lose ali imamo sanse da se kvalifikujemo prvi put posle mnogo godina zahvaljujuci Muslinu.
Po mom misljenju najlosiji igrac bio je Nastasic I direktni je krivac za 2 gola.Inace dobar tekst I ne predugacak.

(понедељак, 09.окт.2017 14:11)
anonymous

@Taktika

Ja ne vidim velike probleme u reprezentaciji sve dok smo prvi u grupi, a posle vecerasnje pobede direktno cemo se plasirati na mundijal. Ne razumem cemu toliko defetistickih komentara, sve mi se cini da neki ljudi zele licne probleme da iskale nad fudbalerima. Jedan poraz pa sad nista ne valja, ma nije nego. Portugalija, Argentina, Holandija, najvece svetske fudbalske sile su u goroj poziciji od nas, a mi po nasim igracima osuli paljbu bez ikakbog razloga. Stvarno nema smisla.

Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
среда, 22. јануар 2025.
0° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове