Читај ми!

Moderni srpski gladijatori

Srpska sportska kolonija u dijaspori broji oko 1500 ljudi. Na mundijalu u Kataru nastupaju za strane trimove četvorica naših ljudi. A mladi David Popović, rumunski plivač je prvak sveta.

Na Svetskom prvenstvu u fudbalu Vuković i Degenek nastupaju za tim Australije, a Borjan i Marković za reprezentacije Kanade i Hrvatske. Na tek završenom Evropskom prvenstvu u košarci Dragić i Dončić nastupali su za državni tim Slovenije. Proletos je na Svetskom takmičenju u plivanju David Popović iz Rumunije postao svetski prvak. Svima njima je zajedničko da su naši ljudi, sportisti srpskog porekla na radu u inostranstvu.

Posle radničke klase, u srpskoj dijaspori najbrojniji su pripadnici srpske sportske kolonije. Ona broji oko 1500 naših ljudi, igrača i trenera u tridesetak najrazvijenijih zemalja sveta. Među njima najviše je fudbalera, čak 366. Srbi su fudbal igrali u seoskim i državnim ligama Rumunije, Mađarske, Francuske početkom 20. veka, a potom u zarobljeničkim logorima po Nemačkoj i Austriji, četrdesetih godina. I napokon krajem prošlog verka i početkom 21 milenijuma srpski fudbaleri postaju moderni gastarbajteri i gladijatori.

Srpski fudbal je, na primer, počeo je da se razvija u Rumuniji između dva svetska rata. Bio je odraz potrebe za druženjam, za prijateljstvom i razvojem srpske zajednice. U Čeneju fudbal se igrao još 1922. godine. Srbi (Vojin Grujičin) su igrali za nemački klub „Sportferajn". Potom se Ketfelju osniva se 1926. godine sportski klub „Slavija". Trajao je dve decenije. U Velikom Senpetru prvu fudbalsku loptu imao je Jovan Lacić. Oko nje su se okupili momci i 1928. godine osnovali FK „Delija". U njemu su igrali Jovan Ilin i Miroslav Vidak, koji je bio dugogodišnji golman „Politehnike" iz Temišvara. Danas fudbalski klub još uvek postoji i nosi naziv „Plavi delija". Najpoznatiji srpski fudbaler u ovoj zemlji je Milorad Belodedić, rumunski reprzentativac, zvezdin centarhalf i danas selektor mlade reprezentacije Rumunije.

Srbi su kao stranci u fudbalu uzdizali u prošlom veku ovaj sport u SAD (Ivan Toplak, Milan Mandarić, Bora Milutinović), u Nemačkoj, golmani Petar Radenković Radi i Milutin Šoškić Šole, u Austrliji i Kanadi dribler Dragoslav Šekularac Šeki. Istovremeno američku amatersku košarku su proslavili Zdravko Govedarica zvani Bata i Piter Maravić zvani Pit Pištolj. Bili su sredinom 20. veka najbolji strelci NCCA lige. Danas najviše srpskih fudbalera igra u Ruskoj Federaciji, čak 159, a 23 Srbina su članovi najbolje košarkaške lige na svetu NBA (Jokić, Dončić, Petruševski, Jović, Andrej, sin Peđe Stojakovića).

Ne treba zaboraviti da su naši sportisti i treneri razvijali fudbal, rukomet i vaterpolo u Austrlaiji, fudbal u Gani, Japanu i Kini, košarku i odbojku u Grčkoj i Turskoj. Tijana Bošković, najbolja odbojkašica sveta igra za turski tim "Edžzadžibaši".

Najveća koncentracija modernih srpskih gladijatora, koji se svake nedelje na desetinama sportskih terena bore za bodove i titule, je upravo u balkanskim zemljama. Od sredine devedesetih godina Albanija, Bugarska, Grčka, Kipar, Mađarska, Rumunija, Severna Makedonija, Slovenija, Turska, postaju tržište sportske radne snage i stručnjaka. To tržište privlači već 25 godina srpske sportiste poreklom iz Srbije, BiH, Crne Gore i Hrvatske.
Nezvanični podaci sportskih saveza kažu da u balkanskim zemljama 2022. godine živi 360 srpskih igrača i 20 srpskih trenera. Među našim srpotskim radnicima na privremenom radu u balkanskim državama najbrojnije su kolonije fudbalera, potom rukometaša i rukometašica, košarkaša i odbojkašica. Najviše ih je u Sloveniji, Mađarskoj i Rumuniji, a potom u Grčkoj i Turskoj. 

Da rad u inostranim timovima nije samo sportski i gladijatorski profesionalni posao, govore činjenice da su naši igrači i treneri osvajali zlatne i sredbrne medalje, titule prvaka Evrope u tim stranim klubovima i reprezentacijama.

Odbojkaš Ivan Miljković je, na primer, igrao za klubove Grčke i Turske. Bio je prvi igrač u istoriji odbojke koji je četiri puta osvojio titulu najkorisnijeg igrača u Svetskoj ligi - 2001, 2002, 2003. i 2005. godine. I Goran Vujević: odbojkaš koji je igrao do svoje 42. godine, primač u Grčkoj, bio je jedan od najboljih servera na svetu. Odbojkašica Vesnu Čitaković-Đurišić, tokom karijere igrala je u Turskoj i Rumuniji. Kruna odbojkaškog rada naših sportista je uspeh trenera Ratka Pavličevića, koji je u maju 2022. godine postao selektor Odbojkaške reprezentacije Makedonije. Pre toga je nastupao u Grčkoj.

Vasilije Micić je 2022. godine kao vođa turskog KK "Fenerbahče" ovaj tim doveo do titule šampiona Evrope. Micić je tada proglašen za najboljeg košarkaša Starog kontinenta. U Turskoj i grčkoj igrali su i košarkaši Stevan Jelovac i Dragan Labović, Košarkaš Marko Boltić, član segedinskog KK "Natureks SZTE Sedek", igrao je za klubove iz Slovenije, Rumunije, Makedonije i Mađarske. Dejan Mladenović, košarkaš, rodim iz Sente igrao je u Mađarskoj gotovo deceniju. U sezoni 2011/12. godine nastupao je za KK „Kermend" sa kojim osvaja Treće mesto, i bronzanu medalju Državnog kupa Mađarske. Prelazi u KK „Faktum" iz Debrecina, a zatim potpisuje za JKSE iz Jazberenja. Mladenović je igrao i za četiri kluba u Rumuniji: brašovski „CSU", „CSM-OLHIMU" iz Raminku Valčeje, „ČSM-u" iz Jaše i temišvarskoj „Elbi" sa kojom je ušao u finale Kupa Rumunije.

Košarkaški treneri Duda Ivković i Željko Obradović su svojim klupskim radom i uspesima uzdigli košarku u Gračkoj i Turskoj. Rukmetaško centar i trener Veselin Vujović je skopski RK "Vardar", a potom i državni tim Slovenije učinio jako uspešnim. Nekadašnji srpski reprezentativac, Marinko Kekezović iz Mađarske je prešao na rukometni rad u Rumuniju. Sličan put je prošla internacionalna rukometašica Andrea Lekić, koja je nastupala za timove iz Makedonije i Mađarske.

Vaterpolista Slobodan Nikić, srpski olimpijac prihvatio je prvo ponudu budimpeštanskog „OŠC-a". Posle jedne sezone 2017. godine prešao je u glavnogradski „Ferencvaroš" iz Budimpešte. Za dve godine igranja osvojio je po dva državna prvenstva i nacionalna kupa, LEN kup, Kup evropskih šampiona i Super kup Starog kontinenta. Igrao je ukupno u pet zemalja regiona (Crnoj Gori, Grčkoj, Italiji, Turskoj i Mađarskoj).

Fudbaler Boris Živanović igrao je sjajno u mađarskom FK "Honved", toliko da je dobio mađarsko državljanstvo i pasoš. Karijeru je nastavio u Sloveniji. Slaviša Stojanović , bviši štoper crveno-belih devedesetih je igrao za slovenačke klubove "Slovan", "Ljubljana" i "Celje", da bi kao trener radio za FK "Domžale", rperezentaciju Slovenije, i poslednjih deset godina je trenirao timove u Turskoj ("Jatan" i Bugarskoj ("Levski"). Tri puta je proglašavan za trenera godine u Sloveniji 2005, 2006. i 2007. Dragan Vukmir je 2021. godine bio trener FK "Seged".

Srpski fudbalski gastarbejteri igraju u Mađarskoj (24 igrača), Grčkoj (15), Turskoj (12). Ima ih na Kipru, u Bugarskoj (3) i u Sloveniji (5). Njih ukupno 59 tokom 21. veka igrali su i za klubove u Rumuniji (9), Severnoj Makedoniji (8) i Albaniji (7). Golman Zoran Simović postao je nacionalni heroj Turske, a Nenad Milijaš legenda turske "Manise".

Kada je košarkaš Dejan Vasiljević, Srbin iz Melburna, koji je u prošloj sezoni predvodio "Sidnej Kingse" do titule prvaka u nacionalnom šampionatu, dobio poziv u reprezentaciju Australije za mečeve protiv Bahreina i Irana, ostvario se njegov san. Iz mladeog državnog tima prešao je u reprezentaciju, a time i otvorio sebi vrata da pređe u NBA ili u beogradski FK "Partizan", koji ga je već pozivao u svoje redove.

петак, 22. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње