Читај ми!

Prikazan dokumentarni film o podvigu Diane Budisavljević i onima koju čuvaju sećanje na to

U nedelju, 6. novembra, u Inzbruku je u bioskopu Leokino održana pretpremijera najnovijeg dugometražnog dokumentarnog filma "Sećamo se samo sutrašnjice - sećanje na Dianu Budisavljević" u organizaciji grada Inzbruka.

Ovaj film režirao je Nikola Nađ, koja je istovremeno sa ovim projektom dobila i nagradu „gedenk_potenziale 2022" grada Inzbruka.

Na premijeri je, pored predstavnika grada Inzbruka, srpskog pravoslavnog sveštenstva iz Tirola, predstavnika SPOJI, kao i mnogobrojne publike koja je ispunila salu do poslednjeg mesta, kao specijalni gost bila i Jelena Radojčić, koju je kao devojčicu spasila Diana Budosavljević, a po čijoj je životnoj priči snimljen igrani film „Dara iz Jasenovca".

Film je sećanje na Dianu Budisavljević (rođenu Obekser), Austrijanku iz Inzbruka, koja je tokom Drugog svetskog rata spasila preko 10.000 pretežno srpske dece od genocida u logorima smrti tadašnje fašističke Nezavisne Države Hrvatske.

Film predstavlja i svojevrsnu sažetu retrospektivu o javnoj raspravi o tekstu na njenoj spomen-ploči, koja je tokom 2020. godine poprimila čak i međunarodne razmere. Tome je posebno doprineo SPOJI argumentima zasnovanim na činjenicama, koji je 2010. godine zajedno sa Socijaldemokratskim pokretom oslobodilaca Tirola pokrenuo inicijativu postavljanja spomen-ploče na Dianinoj rodnoj kući u Inzbruku.

U filmu govore svedoci tog vremena, Jelena Radojčić i Dušan Jerinić, koje je Diana spasila kao decu, ali i poznata lica iz Inzbruka, Beča i Zagreba, među kojima je i mr Vladimir Vlajić, jedan od osnivača SPOJI-a i pokretač Austrijske službe sećanja u Srbiji.

"Ovom prilikom SPOJI još jednom želi da čestita gradu Inzbruku na hrabrosti za istinskom kulturom sećanja, kao i na spremnosti za konstruktivnom javnom raspravom koja je trajala skoro čitavu 2020. godinu, jer je na kraju uz nezavisnu konsultaciju prof. Ulfa Brunbauera sa Univerziteta u Regensburgu odlučeno da se u tekstu na spomen-ploči ipak spomene identitet spašene dece, što ploču u Inzbruku čini najispravnijoj po najaktuelnijim istorijskim saznanjima, koja potvrđuju da je Diana spasila preko 10.000 srpske dece koja su bila žrtve agresivne rasne politike ustaša, kao i dvoje hrvatske dece čiji su roditelji bili partizani, dakle žrtve političkog revanšizma, a savremena kultura sećanja podrazumeva jasno imenovanje kako počinilaca tako i žrtava", poručuju iz organizacije SPOJI.

Spomen-ploča posvećena Diani Budisavljević i njenim pomagačima, postavljena je u aprilu 2021. na njenoj rodnoj kući u ulici Marije Terezije u samom centru Inzbruka.

субота, 21. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње