Читај ми!

Prof. Danilo Kovač: Uključimo muzeje u nastavu

Britanski i francuski đak, danas nagrađivani profesor banjalučke Gimnazije i doktorand Univerziteta u Rimu, Danilo Kovač, u proteklim danima je sa svojim učenicima demonstrirao novi pristup u nastavnoj praksi, a koji bi se mogao primenjivati u raznim obrazovnim institucijama.

Naime, na njegovu inicijativu maturanti su u sklopu dodatnih aktivnosti iz predmeta istorija stekli znanja o izloženim umetničkim delima, prošli obuku koju je organizovalo ljubazno osoblje Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske i na taj način osmislili program javnog vođenja.

Tako su kroz nastavnu praksu učenici naučili pretražiti literaturu o izloženim slikama, te u tu svrhu koristiti pouzdanije akademske sajtove poput Google scholar-a, Scindex-a, ali i Sci-hub-a, razvijajući istraživačke veštine.

Kao deo ove aktivnosti naučili su proveriti akademske, ali i životne informacije dostupne na internetu, uvežbavajući medijsku pismenost i kritičko mišljenje. Nakon toga su napisali više verzija eseja o slikaru koga će prezentovati publici.

Maturanti su izložbu predstavili učenicima prvih razreda. Nastavni projekat imao je takmičarski karakter, budući da su najbolji kustosi prezentovali postavku građanima Banjaluke, svojim roditeljima i profesorima.

„Jedan od ciljeva ove aktivnosti bio je uključivanje muzeja u nastavu, budući da mogu biti sjajna osnova za pobuđivanje interesovanja učenika. Aktivnom interakcijom sa muzejskim postavkama učenici dublje i sveobuhvatnije percepiraju njihove ideje, razvijajući kreativnost. Uključivanje muzeja u nastavu može biti jedan od odgovora nastavnika na poljuljan sistem vrednosti i loše estetske i moralne uzore koje učenici neretko susreću u svakodnevnom životu. Osim toga, radom na zajedničkim projektima, nastavnik upoznaje različite segmente ličnosti učenika, što omogućava da ih bolje razumemo i da odgovorimo na njihove potrebe", izjavio je Kovač, koji se školovao na britanskom Institutu za obrazovanje Univerzitetskog koledža u Londonu, zatim na francuskim univerzitetima Sorbona i Versaj, a trenutno je doktorand Univerziteta u Rimu „La Sapienca".

Dodao je da se umetnički sadržaj može koristiti za razvoj patriotskih vrednosti učenika i rušenje rodnih stereotipa.

„Učenici su shvatili da su već tada poznate slikarke Nadežda Petrović i Ana Marinković, prekinule karijeru u inostranstvu, da bi u Srbiji lečile sunarodnike obolele od zaraznog tifusa. Analiza hrabrih podvga ovih slikarki, kao i njihova borba za ljudska prava promovišu istinske patriotske vrijednosti. Tumačenje Nadeždinih konkretnih doprinosa, koji joj donose Uneskovo priznanje za jednu od najznačajnijih svetskih ličnosti, omogućava učenje na dobrim primerima, povezivanje umetničkih, istorijskih i socioloških nastavnih sadržaja, te promociju emancipatorskih i patriotskih ideja", objasnio je Kovač.

Govoreći o ulozi muzeja u nastavnom procesu, Kovač je naglasio potencijal i važnost materijala Muzeja žrtava genocida u Beogradu za učenike i nastavnike celog regiona.

Dodao je da se posredstvom muzeja može stvoriti bolja socijalna kohezija između učionice i šire društvene sredine, te omogućiti učenicima da uvežbaju javne nastupe i unaprede socijalne veštine, čiji je razvoj omela pandemija.

Poslednja faza projekta koji rade banjalučki gimnazijalci je kreiranje dvojezičnog sajta izložbe, koji u nastavu uvodi savremene tehnologije i pomaže daljoj promociji muzejske postavke i njenih plemenitih ideja.

недеља, 22. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње