Читај ми!

Otvorena izložba slika Ilije Bašićevića Bosilja u Parizu

Direktor Kulturnog centra Srbije u Parizu Natali Beljanski otvorila je 13. oktobra u prostoru galerije centra multimedijalnu izložbu "Svet po Iliji" posvećenu umetničkom opusu Ilije Bašičevića Bosilja, svetskog klasika nekonvencionalne umetnosti, čija dela baštine međunarodne zbirke mnogih uglednih institucija, među kojima i Centar Pompidu u Parizu, u neposrednoj blizini našeg kulturnog centra, koji je ove godine po prvi put otvorio i odeljenje art brut umetnosti.

Otvaranje izložbe uveličali su Ivana Bašićević Antić, unuka Ilije Bosilja i direktor Muzeja naive i marginalne umestnosti u Jagodini koji je otvoren marta ove godine, ambasador Bosne i Hercegovine u Francuskoj Bojana Kondić Panić i drugi ljubitelji ove vrste umetnosti.

Francuska publika i posetioci Pariza će u izložbenom prostoru moći da vide reprezentativna dela iz zbirke Muzeja naive i marginalne umetnosti u Jagodini, iz kolekcije Salona Oto Bihalji-Merin u Beogradu i Muzeja naivne umetnosti Ilijanum u Šidu. Izložbu prati bogat trojezični katalog sa tekstom Barbare Safarove, renomirane autorke iz Pariza, kao i projekcija dokumentarnog filma o Iliji Bašičeviću Bosilju i virtuelnoj šetnji kroz izložbeni prostor muzeja Ilijanum.

Srpski kulturni centar u Parizu ovom izložbom nastavlja da promoviše srpsku kulturu i umetnost u Francuskoj. Predstavljanjem potencijala naših umetnika publici u Parizu, koji je oduvek bio glavna stanica najznačajnijih srpskih umetnika, pomaže se ne samo u promociji naših umetnika, već se stvaraju i uslovi za buduće projekte i saradnju u oblasti umetnosti.

Izložbu će publika moći da pogleda od 13. do 29. oktobra 2022, od utorka do subote, u vremenu od 11.30 do 19.30 sati.

 Ilija Bašićević Bosilj (Šid, 1895-1972)

Svoje prve slike uradio je 1957, a od 1958. godine počeo je da slika sa uljanim bojama. Za života je izlagao širom Evrope (Amsterdam, Minhen, Milano, Dortmund, Bazel, Cirih, Pariz, Rim, Đenova), u Japanu (Tokio, Osaka) i Južnoj Americi (Meksiko Siti). U Galeriji "St. Etjen" u Njujorku organizovana je njegova samostalna izložba 2006. godine, a 2007. londonski magazin Raw Vision ga je uvrstio u 50 klasika Art brut umetnosti. Te i 2008. godine njegova dela su izlagana uz velikane kao što su Pikaso, Šagal, Kle, Kandinski i Šile, a reprodukcija Ilijine slike Ptice je objavljena i u Njujork Tajmsu.

Njegove slike se nalaze u mnogobrojnim poznatim kolekcijama i muzejima (Muzej Art Bruta u Lozani, Muzej Anatol Žakovski u Nici, Kolekcija Karla Pontija, Rokfelera, Maks Bila, Muzeja savremene umetnosti Vojvodine i dr). Pre smrti, veliki deo svoje kolekcije ostavio je rodnom Šidu, formirajući tako Muzej naivne umetnosti Ilijanum.

 

 

 

недеља, 29. децембар 2024.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње