Читај ми!

Prevodom knjige do novih saznanja

Nakon dvoipogodišnjeg istraživacckog rada u Nacionalom arhivu Austrije u Beču, nastala je "Istorijska beležnica broj 1" slovenačko-srpskog društva "Sretenje" iz Slovenskih Konjica u kojoj je govora ne samo o poslednjem srpskom despotu Pavlu Bakiću i njegovoj ulozi u odbrani hrišćanskih granica Evrope od Osmanskog carstva, već i o ulozi kranjskog kapetana, Slovenca Ivana Kacijanera.

"Prolazeći kroz različite faze "odrastanja" dve države, Slovenije i Srbije, dolazimo do nepobitne činjenice o vekovnoj prepletenosti i neizbrisivoj istorijskoj povezanosti dva naroda. Počev od vremena Katarine Kantakuzine Branković, kćerke despotice Irine (Jerine) i srpskog despota Đurđa Brankovića, udate 1433. godine za poslednjeg celjskog grofa Urliha, kao i potonje vojne povezanosti Ivana Kacijanera i Pavla Bakića (1526 - 1537), ne možemo a da ne primetimo uzajamnu prisnu vezu "odraslih", ali isto tako i povremenu pokidanost te ljubavne veze", objasnio je predsednik "Sretenja" Radovan B.Milić.

"Osnivanjem slovenačko-srpskog društva Sretenje oktobra 2009. godine, u Slovenskim Konjicama, na dan pogibije poslednjeg srpskog despota Pavla Bakića, u društvu smo ciljano okupili i Srbe i Slovence brišući svaku razliku između nas i njih ili njih i nas, odbacujući uverenja da su "oni drugi ukrali prvom jedan deo nekada zajedničkih, pa samim tim i njima pristupačnih zadovoljstava'", dodao je on.

Dok jedni uz pomoć drugih nastojimo pratiti i upoznati ne samo istorijsku prošlost dva naroda, već i procvat nauke, tehnologije i kulture, društvo Sretenje je radi potpunijeg objašnjenja navedenog, pristupilo i uradilo prevod knjige autorke Gertrud Gerhartl sa nemačkog na srpski jezik, pod naslovom: "Poraz Turaka kod Štajenfelda 1532 godine", ukazao je Milić.

Upoređujući otkrića u Nacionalnom arhivu Austrije, Vojno istorijskom arhivu i Nacionalnoj biblioteci Austrije u Beču 2019. godine u vezi poslednjeg srpskog despota Pavla Bakića i kranjskog kapetana Ivana Kacijanera, sa otkrićima srpskog istoričara i profesora Alekse Ivića stiče se utisak da i jednom i drugom istraživaču, nedostaje upravo ono što što svako od njih ima, ili je posedovao s obzirom da je Ivić preminuo 1948. godine.

Matica Srpska iz Novog Sada 1910. godine publikovala je dela profesora Ivića, a uz neko novo dopunjeno izdanje Matice Srpske sa novim saznanjima "Sretenja" o Ivanu Kazianeru i Pavlu Bakiću i njihovoj ulozi u odbrani Evrope od Turaka, a do kojih se došlo prevodom knjige Gertrud Gerhartl dalo bi potpuniju sliku ne samo o srednjevekovnoj Srbiji, već takođe i o Austriji, ali i o Sloveniji iz tog doba.

Rad na daljem istraživanju arhivske građe u austrijskom arhivu članovi "Sretenja" nastavljaju u septembru.

субота, 21. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње