Читај ми!

Završena restauracija vrednih sentandrejskih knjiga

Dragocene bogoslužbene knjige iz 16. i s početka 17. veka (koje predstavljaju reprezentativna srpska izdanja iz zbirke starih štampanih knjiga) ovih dana vraćene su iz Novog Sada u Sentandreju (Mađarska).

Saradnja Srpskog crkvenog muzeja u Sentandreji sa Restauratorskom radionicom Biblioteke Matice srpske počela je još 2008. godine, kada je, između ostalog, urađena restauracija i čuvenog Oktoiha prvoglasnika iz 1493/1494. godine. Pomenuta bogoslužbena knjiga prva je ćirilična knjiga na slovenskom jugu, jedna od najviše korišćenih u Srpskoj pravoslavnoj crkvi, a izašla je u Crnojevića štampariji pod svodovima Cetinjskog manastira.

Oktoih prvoglasnik ima 269 listova (538 strana), štampan je na papiru u dve boje (crvena i crna), u stilu je renesanse i ukrašen inicijalima i zastavicama. Štampanje i ukrašavanje uradilo je sedam monaha pod budnim okom jeromonaha Makarija, u Obodskoj štampariji. Ova štamparija poznata je kao Štamparija Crnojevića i kao prva južnoslovenska ćirilična štamparija, a Oktoih prvoglasnik je prva knjiga koja je u njoj odštampana. Na njoj je rađeno godinu dana, a upisano je da je završena 4. januara 1494. Do danas je sačuvano desetak primeraka ovog izdanja, a jedan od njih vlasništvo je Muzeja Eparhije budimske u Mađarskoj.

Pored Oktoiha, 2019. godine restaurisane su još tri stare bogoslužbene knjige, a prošle, 2020. godine, u Novom Sadu kompletno su obnovljene još četiri iz zbirke starih štampanih knjiga. Jedan primerak Sabornika (koji je štampan u Veneciji 1538. godine, u radionici Božidara Vukovića), jedan Psaltir, izdanje Bartolomea Ginamija iz 1638. godine i Psaltir iz radionice Vikentija Vukovića iz 1546. godine. Oba psaltira su štampana, takođe, u Veneciji, dok je četvrta restaurisana knjiga - Četvorojevanđelje, iz 1552. godine vezana za radionicu Trojana Gundulića i štampara jeromonaha Mardarija iz Beograda. Sve ove bogoslužbene knjige, korišćene vekovima, sada su dobile nove korice i obnovljeni su svi oštećeni listovi.

Posle Rukopisnog fonda, najznačajniji knjižni fond u Muzeju Eparhije budimske je zbirka starih štampanih knjiga - koja broji 36 dragocenih izdanja. Pre nekoliko godina sve ove knjige su pregledane, urađena je restauratorska ekspertiza, napravljena je projektna dokumentacija i utvrđena dinamika restauratorskih radova na njima.

Tokom prošle i ove godine već je obnovljeno ukupno osam starih unikatnih bogoslužbenih knjiga iz ovog fonda. Pošto nisu sva izdanja iz ovog fonda u lošem stanju (ima knjiga koje zahtevaju samo manju korekciju), postoji realna mogućnost da se skrati dinamika ugovorenih radova na restauraciji, i da se u jednoj kalendarskoj godini (verovatno) obnovi i osam do deset izdanja.

Pomoć stručnjaka Biblioteke Matice srpske Muzeju Eparhije budimske znači ogromnu podršku, a da bi predstavila raskoš restaurisanih izdanja, ova sentandrejska muzejska ustanova planira da priredi jednu izložbu u sklopu koje će se prezentovati obnovljeni primerci starih bogoslužbenih knjiga.

Nema sumnje da će postavka privući veliki broj zainteresovanih ljubitelja starina, ali u realizaciji priredbe reč ima i pandemija (koronovirusa), koja uprkos pooštrenim zaštitnim merama i poodmakloj vakcinaciji u Mađarskoj - i dalje onemogućava održavanje kulturnih manifestacija.

уторак, 26. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње