недеља, 21.06.2020, 16:23 -> 17:13
Извор: Диана Кондић Ђурић, Мирослав Карлица
Nova srpska škola u Peštanskoj županiji
Ovih dana, u mađarskom mestu Lovra, većinski naseljeno Srbima, pedesetak kilometara južno od Budimpešte, na Čepelskoj adi na Dunavu, započeta je izgradnja nove školske zgrade koja je podružnica Srpskog obrazovnog centra „Nikola Tesla“ u Budimpešti.
Izgradnja ovog objekta je deo sveukupnog investicionog angažmana, gde se radi o građevinskim projektima, kao jedne od ovogodišnjih najvažnijih delatnosti Samouprave Srba u Mađarskoj, i koji su najviše vezani za školstvo, obuhvataju osim izgradnje školske zgrade u Lovri, još i izgradnju nove škole u Segedinu, proširenje škole u Batanji, kao i obnova zgrade gimnazije u Budimpešti.
Prema rečima predstavnika Srba u mađarskom parlamentu Ljubomira Aleksova izgradnja nove školske zgrade kao i obnova i proširenje postojeće, za srpsku zajednicu je izuzetno važno s obzirom na to da je ove godine najveći broj upisanih đaka.
Govoreći za Internet TV „Varoš" iz Budimpešte, Aleksov je naglasio da ova škola u Lovri, sa svojih nešto više od 260 godina neprekidnog rada jeste najstarija srpska obrazovna ustanova izvan Srbije i da će sa završetkom nove zgrade i proširenjem starog školskog objekta na dobitku biti, ne samo meštani Lovre, već i svi iz okolnih mesta regije.
Podsećajući da školu u Lovri ne pohađaju samo srpski đaci, već i da je sve više onih koji to nisu ali žele da nauče srpski jezik i kulturu, Aleksov kaže da će ovo proširenje škole i njena modernizacija privući još više takvih polaznika iz okolnih i drugih mesta.
Izražavajući zadovoljstvo planiranim radovima predstavnik izvođača, budimpeštanske firme „Energomonting", Radiša Miladinović je rekao da izgradnja teče po planu i da, uz neke manje probleme oko dostave robe, sve ide dosta dobrim tempom napred.
Celokupan projekat, koji košta 328 miliona forinti, u potpunosti finansira Vlada Mađarske, a kako je planirano svi radovi bi trebalo da budu završeni do septembra, odnosno do početka nove školske godine.
Коментари