Čista desetka za Luku

Luka Krako (Luca Cracco), Italijan rođenjem, ali Srbin srcem, branio je diplomski rad u 6. novembra na fakultetu Ca Foscari u Veneciji, na odseku Antropologija, etnologija i etnolingvistika. Tema rada je "Od naroda u dijaspori do modela integracije", a svojevrsna je oda srpskom narodu. Njegovo izlaganje ispunilo je ponosom sve prisutne, a najviše članove udruženja "Vidovdan" iz Vićence, jer je i sam član tog udruženja.

Komisija od sedam članova sa uživanjem je slušala njegovo izlaganje, a dobio je najvišu moguću ocenu, 110 e lode (pohvale) što je desetka na našem fakultetu i to uz pohvale.

Kad je komisija saopštila rezultat i predala mu diplomu, članica udruženja Vidovdan i pesnikinja Rada Rajić Ristić, uz dozvolu komisije, iako to nije praksa, obratila se prisutnima i javno zahvalila Luki na hrabrosti, na humanoj ideji da na ovakav način hvali srpski narod, izrazi divljenje i poštovanje, pogotovu što svi znamo kako je devedestih godina demonizovan.

Takođe, pesnikinja se zahvalila Italiji, što je primila srpski narod kad mu je bilo najteže, što je propraćeno gromkim aplauzom.

Ogrnut srpskom zastavom i sa lovorovim vencem na glavi Luka je ponosno prošetao ulicama Venecije.

Na poklon je od udruženja Vidovdan je dobio srpsku zastavu i šolju sa tekstom srpske himne. 

Ko nađe prijatelja-našao je blago, kaže jedna italijanska poslovica, a Luka ga je našao među srpskim narodom. Ovom prilikom Luka je otvorio srce.

"Prvi put sam čuo za Srbe u petom razredu osnovne škole, 1994. godine, kad su u moju školu došli novi učenici, brat i sestra, Miloš i Marina iz Leskovca. Sećam se da su bili uplašeni i da nisu znali italijanski jezik. Pamtim taj njihov prvi susret sa školom. Vremenom sam na fudbalu, upoznao Sašu Marjanovića i tako, malo pomalo, počeo da upoznajem Srbe.

Ušao sam sa njima u neku vrstu simbioze i jako mi je prijalo njihovo društvo; kako sam rastao tako je i moja ljubav prema tom narodu rasla, čak sam imao i veliku simpatiju prema jednoj devojci. Kasnije kad sam osnovao jedan bend, moj gitarista je bio Srbin, Boris Pajić, koji je nažalost, svojom voljom nastradao. Taj veliki bol za drugom me je prvi put odveo u Srbiju, u Dobru, kod Golupca na njegov grob. Tako sam upoznao zemlju i narod sa kojim sam bio u kontaktu preko prijateljstava u Italiji", rekao je Luka.

Lukina ljubav prema Srbiji krunisana je odlukom da diplomira na temi koja se bavi kulturom srpskog naroda, posebno Srba u Vićenci i okolini. I ispunio je to obećanje. Luka je 6. novembra briljantno odbranio diplomski rad. Prošle godine, u avgustu, obišao je Srbiju kako bi prikupio što više materijala za rad, koji obuhvata 330 stranica.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње