Pisac Miloš Janković gost "Prosvjete" u Beču

Miloš Janković, književnik iz Beograda, predstavio se bečkoj publici u okviru Prosvjetine tradicionalne tribine "Susreti i razgovori". Tema je bila "Stvaranje i identitet", a osim brojnih gostiju, manifestaciji su prisustvovali i episkop austrijsko – švajcarski gospodin Andrej i ambasador Srbije u Austriji, Nebojša Rodić sa suprugom.

Miloš Janković, značajni srpski pesnik, potpredsednik je Udruženja književnika Srbije, jedan je od osnivača „Adligata" udruženja za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju, autor preko devedeset knjiga i dobitnih brojnih književnih nagrada. Profesionalno je angažovan kao pomoćnik ministra za rad, a u Beč je doputovao sa suprugom Brankicom Janković, poverenikom za zaštitu ravnopravnosti. Janković je u prepunoj sali hrama Svetog Save čitao odlomke iz svojih knjiga, stihove iz raznih faza svoga rada, meću kojima su bile pesme o stradanju srpskog naroda, ali i ljubavne pesme, od kojih je „najljubavniju" posvetio svojoj supruzi.

Predstavio je i svoje nove pesme iz knjige koja tek treba da izađe iz štampe, među kojima je Razbrajalica ostavila najsnažniji utisak. U tim pesmama on govori o strahotama nacizma i logorima smrti, o stradanju Srba u tim logorima, o trpljenju i trajanju, identitetu i stvaranju.

Predsednik Prosvjete u Beču Srđan Mijalković rekao je da se izvanredna i lucidna poezija gosta iz Beograda posebno uklopila u temu ove večeri, ali je podsetio Jankovića i prisutne na činjenicu da srpski jezik još nije zvanično priznat u Austriji, već se našim ljudima nameće tzv. „BKS", rogobatna jezička politička konstrukcija koja godinama ugrožava identitet srpskih građana u Austriji, a naročito mladih i dece druge i treće generacije. Mijalković je postavio pitanje - kako da srpski jezik bude priznat i kako da „pobedi" BKS, jer ako ne budemo imali pravo da koristimo svoj jezik kako da očuvamo svoj identitet?

Janković je s tim u vezi rekao da se za srpski jezik u Austriji treba boriti kroz institucije, „nadležna ministarstva treba da potpišu bilateralni sporazum kako bi se rešio ovaj problem. Odnosi Austrije i Srbije su dobri i to pitanje može da se postavi bez pritiska"- bilo je njegovo mišljenje.

Na kraju književne večeri, Janković je priredio lepo iznenađenje i prisutnima poklonio svoje knjige, a deo knjiga dobila je i biblioteka Prosvjete u osnivanju. Publika, koja je inače čestim aplauzima pozdravljala stihove, je oduševljeno prihvatila ovaj lepi gest. Ovo veče su svojom muzikom podržali mladi bečki muzičari, Nikola Zarić i Filip Ranković, džez obradama tradicionalnih srpskih melodija.

Po običaju, Mijalković je na koncu večeri najavio predstojeće aktivnosti Prosvjete - svečanost povodom početka nove školske godine Prosvjetine škole srpskog jezika, 5. oktobra u podne u crkvi Vaskrsenja Hristovog u Beču, kao i tradicionalni godišnji izlet Društva, od 28. oktobra. do 4. novembra, pokloničko putovanje u Jerusalim i Svetu zemlju .

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 19. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње