Berlin: Specijalno priznanje za film "Uranijum – moja priča”

Film "Uranijum – moja priča" autora Miodraga Miljkovića, dobio je specijalno priznanje na nedavno održanom Festivalu uranijumskog filma u Berlinu.

NATO je bombardovao Srbiju, Crnu Goru i Republiku Srpsku 1999. godine u okviru operacije koja je prekršila međunarodno pravo. NATO snage su koristile municiju sa osiromašenim uranijumom koji je hemijski toksičan i radioaktivan.

Danas, dvadeset godina kasnije, na videlo izlazi strašna istina o količini štete koju je osiromašeni uranijum načinio. Stanovništvo oboljeva od kancera. Zdravstvena nega je često neadekvatna i, kako se pokazalo, preskupa i nedostupna mnogim građanima, a pogođena područja je nemoguće dekontaminirati.

U skladu sa ovim, Međunarodna uprava za zabranu uranijumskog oružja (ICBUV), u saradnji sa Međunarodnim festivalom uranijumskog filma (IUFF), Udruženjem advokata protiv nuklearnog oružja (IALANA), Međunarodnim mirovnim biroom (IUFF) i Međunarodnim lekarima za prevenciju nuklearnog oružja (IPPNV), organizovali su 24. juna 2019. godine projekciju filma i diskusiju o ovoj temi u Berlinu.

U ime autora dokumentarnog filma "Uranijum -moja priča", Nišlije Miodraga Miljkovića, specijalnu nagradu primio je niški advokat dr Srđan Aleskić.

"Ovo veoma značajno međunarodno priznanje stiglo je u naše ruke samo nekoliko dana nakon okončanja drugog Međunarodnog simpozijuma „Posledice bombardovanja SR Jugoslavije osiromašenim uranijumom 1999", koji je bio održan u Nišu i koji je okupio više od dvadeset stručnjaka koji su, svako iz ugla svoje naučne oblasti, predstavili nova saznanja i rezultate najnovijih istraživanja. Zaključak Simpozijuma je da moramo zajednički da se borimo za zabranu oružja sa osiromašenim uranijumom i da se borimo za to da oni koji su našem stanovništvu i zemlji načinili nemerljivu štetu, koja na sve načine prelazi granice naše zemlje, budu suočeni sa svojom odgovornošću i učine nešto da ove posledice ublaže", kaže Srđan Aleksić.

Na ovogodišnjem Festivalu uranijumskog filma u Berlinu bili su prikazani i filmovi iz SAD, Brazila, Nemačke, Srbije, Kostarike i Italije.

Festival uranijumskog filma prvobitno je osnovan u Rio de Žaneiru 2010. godine i u međuvremenu se razvio u globalni događaj koji se sada održava ne samo u Rio de Žaneiru, već i Berlinu. Svake godine ovaj festival prima pozive i zahteve da svoj program prikaže publici i u drugim zemljama, te je već putovao širom sveta: od Lisabona do Nju Delhija, Njujorka, Vindou Roka i Holivuda.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње