Prof. dr Mihaj Radan dobitnik Povelje Matice srpske

Jedan od dobitnika Povelje Matice srpske za negovanje srpske jezičke kulture za 2017. godinu je i prof. dr Mihaj Radan. Ovo priznanje dodeljeno mu je za doprinos očuvanju srpskog jezičkog identiteta i srpske jezičke kulture u Rumuniji.

U saopštenju Matice srpske piše da je žiri za dodelu Povelje Matice srpske za negovanje srpske jezičke kulture u sastavu: prof. dr Veljko Brborić, dr Miodrag Maticki, predsednik Žirija, akademik Slobodan Remetić i prof. dr Dragan Stanić, predsednik Matice srpske, prof. dr Sreto Tanasić, jednoglasno doneo odluku da se Povelje Matice srpske za negovanje srpske jezičke kulture za 2017. godinu dodele sledećim zaslužnicima:

1. Srpska pravoslavna crkva za viševekovne doprinose negovanju srpskoga jezika, njegovih izražajnih mogućnosti, ćiriličkog pisma, kao i očuvanje srpskoga naroda;

2. Akademik Predrag Piper za ukupni doprinos srpskoj normativistici i negovanju srpske jezičke kulture;

3. Prof. dr Mihaj Radan za doprinos očuvanju srpskog jezičkog identiteta i srpske jezičke kulture u Rumuniji.

Prof. dr Mihaj Radan je rođen 20. septembra 1954. godine u Karaševu (ka­raš-severinska županija). Pohađao je osnovnu školu u Karaševu (1961-1969), a gim­naziju na srpskoj sekciji pri Liceju broj 1 u Temišvaru (1969-1973). Od 1973. do 1976. godine radio je kao neospo­sobljeni profesor u Opštoj školi u Karaševu.

Visoko obrazovanje je stekao na Fa­kultetu stranih jezika, odsek za srpskohrvatski jezik i književnosti u Bukureštu (1976-1980). Po završetku studija bio je profesor u Opštoj školi u Karaševu (1980-1990) i urednik u časopisu "Književni život" u Temišvaru (1990-1994). Od 1994. godine radi na Katedri za slovenske jezike Filo­loš­kog fakulteta u Temišvaru, na početku kao predavač, a danas kao vanredni profesor. Predaje, "jezičke predmete" na odseku za srbistiku.

Uče­stvovao je na letnjim tečaje­vima i seminarima u Zagrebu (1978, 1986, 1990), Beogradu i Novom Sadu (1979, 1992, 1994) Zadru (1979) i Sofiji (1995). M.R. je usmerio svoj naučno-istraživački rad na istra­živanje karaševskih govora i srpsko-rumunskih kultur­nih, književnih i lingvis­tič­kih odnosa. Godine 1999. je doktorirao na Univer­zite­tu u Bukureštu disertacijom Karaševski govori danas. Sarađuje u srpskim i rumun­skim listovima i časopisima "Banatske novine", odnosno "Naša reč", "Književni ži­vot", "Temišvarski zbor­nik", "Romanoslavica", "Analele Uni­versităţii din Timişoara", "Pro­ble­me de filologie slavă" "Savre­me­nik" "Glasnik etnografs­kog instituta" i dr.

Posve­tio se i proučavanju karašev­ske etno­grafije. Neke je ra­do­ve iz svog domena izlagao i na međunarodnim simpoziju­mi­ma u Rumuniji i u matičnoj zemlji. Ra­dove iz dijalek­to­logije i srp­sko-rumunskih odnosa pred­sta­vio je na na­cionalnim i među­narodnim srpsko-rumuns­kim, odnosno rumunsko-srp­skim sim­poziju­mima. Član Udruženja slavista u Rumu­niji i član-saradnik Ma­tice srpske. Ta­kođe je član ured­ništva "Te­mišvar­skog zbor­nika" i "Književnog živo­ta". Piše na srpskom i ru­mun­skom jezi­ku. Dosad je obja­vio tri stru­čne knjige, tri­de­setak nauč­nih članaka i ras­prava i više osvrta. O nje­go­vim knji­gama pisali su Ne­bojša Po­pović, Živko Mi­lin, Ivo Munćan, Marin Buka, Luči­jan Miklauš i dr. Mihaj Radan je uključen u leksikon Srbi u svetu - ko je ko 1996/99.

Živi i radi u Temišvaru.

(Biografija preuzeta sa sajta banaterra.eu)

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. децембар 2024.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње