Из Норвешке за болнице у Србији

Више од 10 година је Александар Радуловић у Норвешкој ангажован на прикупљању вредне медицинске помоћи за болнице у Србији. По занимању је клинички инжењер, живи у Бергену, а ради у једној од највећих болница која броји више од 11 хиљада запослених.

Да уз хуманост често стоји и скромност показује и овај пример који је само сплетом случајних околности забележен нашом камером. Јер већ више од 10 година Александар Радуловић у Норвешкој сакупља вредну медицинску помоћ за болнице у Србији. По занимању је клинички инжењер, а ради у једној од највећих болница која броји више од 11 хиљада запослених. А све је почело 2001. године када је норвешка влада прикупљала средства за службу Хитне помоћи у Србији.

"Дошао је мој шеф и рекао „Види, ово се за Србију ради, види да ли можеш нешто да помогнеш", и тако смо направили ту прву помоћ, ступио сам у контакт са др Биљаном Путниковић и др Миланом  Марјановићем", рекао је Александар Радуловић.

Захваљујући Александру и његовим норвешким пријатељима ова, шеста по реду, испорука садржи вредне ултразвучне апарате, респираторе, инфузионе пумпе, које су већ нашле своје место у београдским, али и болницама широм Србије.

„У Норвешкој постоји пракса да се апарати који се користе 4-5 година одлажу, и захваљујући г-дину  Радуловићу који је инжењер, они се сервисирају, проверавају и шаљу, али ти апарати се могу користити још дуги низ година", каже др Милан Марјановић.

А да организација хуманитарне помоћи није лак посао, говоре хиљаде пређених километара по снегу и леду, и можда још теже, савладавање администрације и царинских прописа.

„Проблем је папирологија, добити све папире за увоз... Имали смо срећу да правна служба Земунске болнице одради супер посао. Није лако, али успевамо и нећемо се због тога предати и настављамо даље...", закључује Александар.

Заједно са супругом Добрилом, Александар је активан и у Друштву Срба и пријатеља Србије, основаном пре 5 година у Бергену. Друштво има око 150 чланова свих узраста, и на креативан и савремен начин приступа очувању српских вредности и културе. Добродошли су сви, а приче о политици су једноставно - забрањене. Време проводе уз квалитетну музику и спортске активности, а за децу је организована школа српског језика и гитаре. Кошаркашка екипа је ове године први пут учествовала на Европском првенству дијаспоре у кошарци и већ се може похвалити пехаром за фер плеј.

Вредна, образована, успешна, српска дијаспора у Норвешкој зна и колико је Србији данас помоћ потребна.

"Мотив је лако наћи... Можда ће се наша деца вратити овде. Ми смо овде завршили школе, одрасли и морамо да на неки начин помогнемо Србији", закључује Александар.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 24. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње