Торонто: на Крстовдан одржан Молебан за заштиту СПЦ у Црној Гори

На Крстовдан, 18. јануара, у Цркви Светог Саве у Торонту одржан је Молебан за заштиту Српске православне цркве и народа у Црној Гори чији су храмови и имовина угрожени од актуелне власти у овој држави.

После свете Литургије, у присуству већег броја верника, владика канадски Митрофан се обратио присутнима и упитао:

"У којој земљи на свету држава може да одузме светиње? Ко може да одузме Нотр Дам у Паризу, Националну катедралу у Вашингтону или Abbey катедралу у Лондону? А нама хоће да узму манастир Острог где хиљаде и хиљаде људи свакога дана долази не због лепоте манастира, већ због њега самог - Светог Василија. Наш је Његош, наш је Петар Цетињски, наш је и Свети Василије, па је жалосно да се овако делимо, да не дај Боже удари рођак на рођака или кум на кума. Молитва и пост су једино средство наше борбе и верујемо да ћемо сва ова искушења превазићи."

После служења Молебана, у сали цркве је одржан и разговор са присутним народом где је професор Радомир Батуран на самом почетку истакао:

"Моја најдража мисао је: нађи мир у души својој и иди за њим. Задесило нас је то што нас је задесило - "титоисти" у српским земљама су врло активни. Мило Ђукановић као некрштен човек са својим Парламентом (препуним њему сличних - некрштених) кренуо је да отима наше храмове, цркве и манастире. Надам се да ћемо се молитвом и протестима одбранити и следити пут мира, али никако не треба да сагнемо главу. Ово је гангстерски потез отимача - а ми који живимо у Канади можемо да сведочимо да ни у једној земљи на свету тако нешто није могуће. Ни у Америци, ни у Канади држава не одузима било којој цркви њену имовину и њене храмове."

Ивана Стефановић, конзул Србије у Торонту, такође се обатила присутнима.

"Владика Митрофан и професор Батуран су представили духовну страну овог проблема, а како сам правник по струци, анализирала сам овај спорни закон, па је важно да кажем да СПЦ на простору Црне Горе постоји званично 800 година, а незванично чак и дуже. Међутим, нови закон који је ступио на снагу у Црној Гори предвиђа да у имену наше цркве више неће постојати реч српска - па се питам: да ли заиста после 800 година треба да променимо име наше цркве?

У Црној Гори која претендује да буде чланица ЕУ имамо национализацију на делу у 21. веку што је апсолутно недопустиво јер ЕУ заправо подстиче супротно - реституцију. У исто време, у Србији се боримо да неправедно одузету имовину вратимо и да исправимо грешке режима из прошлости који је одузимао добра и од цркве и од народа непосредно после Другог светског рата. Ми сада доживљавамо страшну национализацију у свом комшилуку. Моја нада је и нада у Уставни суд Црне Горе - верујем да тамо седе правници који ће имати довољно морала, части и образа да се залажу за правду јер право без правде не иде", рекла је конзул Ивана Стефановић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. децембар 2024.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње