"Бескрајна прича" повезала децу из матице и расејања

У велелепном здању Градске библиотеке у Штутгарту, 9. марта, одржана је промоција романа "Моје име је Јелена", преведеног на немачки језик. Седам полазница допунске школе и три ученице из школе у Инђији ауторке су занимљиве и емотивне приче о Јелени, девојчици која одраста без родитеља. Реч је о пројекту "Бескрајна прича" Допунске школе на српском језику у Штутгарту и ОШ "Душан Јерковић" у Инђији, чији је циљ повезивање деце из дијаспоре и матице.

Пројекат је започет септембра 2016, а назив је проистекао из жеље аутора Татјане Поповић, професорке немачког језика и књижевности, Наташе Миливојевић, педагога, и Милане Павловић, професорке српског језика и књижевности, да се деца из различитих средина, која се не познају, наизменично баве писањем романа на одређену тему.

Аутори су пошли од претпоставке да деци треба омогућити да кажу шта мисле о најважнијим животним вредностима без обзира на то где се налазе, којој нацији припадају и у каквим околностима живе.

Роман Моје име је Јелена је претпоставку аутора пројекта потврдио као тачну. Њега су стварале ученице: Елена Бинтцле, Емилија Перица, Милица Досковић, Жељана Јечменица, Александра Вучић, Софија Цветковић, Дуња Симић, Милица Стојановић, Ана Милинковић и Драгана Вученовић, уз менторство поменутих наставница. Седам девојчица је из Штутгарта и три из Инђије.

Оне су написале дирљиву причу о нераскидивом пријатељству и оптимистички заузеле став да никад не треба одустајати од својих снова. Радња започиње у Дому за децу без родитељског старања у Звечанској у Београду. Прича се наставља праћењем судбина јунака, њихових очекивања, нада, тежњи...

Промоцији су присуствовали: министар просвете Србије Младен Шарчевић, Весна Недељковић, помоћник министра, Ана Ланговић, државни секретар, Марко Попадић, посебни саветник и шеф кабинета министра, Габријела Грујић, помоћник министра, представници генералних конзулата у Штутгарту, грађани Штутгарта, као и деца из немачких школа.

Промоцију су отвориле др Елке Бринле, помоћница директорке Градске библиотеке и Карин Ресле, директорка свих дечјих библиотека града Штутгарта. Оне су свесрдно поздравиле госте, указале да им је част да могу да угосте делегацију највишег ранга у просвети и истакле вредност повезивања Немачке и Србије на овај начин.

Др Елке Бринле је истакла да су изузетно почаствовани донацијом српских књига за децу, која је донација Министарства просвете Србије, Генералног конзулата у Штутгарту, ОШ Душан Јерковић из Инђије, као и родитеља допунске школе у Штутгарту и околини. Карин Ресле се посебно захвалила Татјани Поповић на изузетном ангажовању и развијању сарадње Градске библиотеке и српске допунске школе.

Весна Недељковић, помоћница министра изразила је задовољство што присуствује овој промоцији. Она је истакла да је министар Младен Шарчевић први од министара, који посећује допунске школе у иностранству и даје им једнаку важност као и редовним школама у Републици Србији. Такође је истакла да се у допунским школама вредно ради и да је овакав један продуктивни пројекат показатељ тога.

Божидар Вучуровић, генерални конзул Републике Србије у Штутгарту се захвалио свима који су учесници пројекта и прочитао песму Моје име је Јелена, коју је написао специјално за ову прилику.

"Преводом овог романа желели смо да нас немачка заједница боље упозна и разуме и да се међусобно приближимо. Жеља нам је да читањем књиге сви осете духовну и душевну сродност са децом писцима и да у њима могу стећи пријатеље.

Један староегипатски писар је рекао: Књига је вреднија од свих споменика украшених сликама, рељефом и дуборезом, јер она сама гради споменике у срцу оног који чита. Ми управо то желимо, да срце оног који чита буде простор у којем ће књига наше деце, као споменик, бити чувана", истакла је Наташа Миливојевић.

 Бројна подршка

Захвалност за подршку при реализацији пројекта ауторке пројекта и деца писци романа Моје име је Јелена дугују: Генералном конзулату Србије, Министарству просвете, Градској библиотеци у Штутгарту, Гете институту у Београду, Савезној управи за школство у иностранству (Зфа) у југоисточној Европи, Црквеној општини и парохији у Штутгарту, Српској академској мрежи Никола Тесла, фирми Еберхарт из Београд, организаторима допунске школе на српском језику у Штутгарту и околини, Школском одбору допунске школе, родитељима деце, штампарији Феникс из Инђије, ОШ "Душан Јерковић", Душану Мариловићу, маестру, успешном ученику 10. разреда гимназије у Штутгарту, Габи Јохмус, преводиоцу на промоцији и Моники Тубић-Кецојевић, преводиоцу књиге са српског на немачки језик.

 Дар Дому у Звечанској

Прва промоција романа одржана је 12. маја 2017. у Градској библиотеци у Штутгарту. Већ 7. јуна промоција је одражна у Културном центру у Инђији. Тада је укупно од пројекта Бескрајна прича прикупљено 1.891 евро и 57.190 динара.

Донација је предата Центру за заштиту одојчади, деце и омладине у Звечанској у Београду 19. јула 2017. Дарован је штампач за израду фотографија уз сву потребну пратећу опрему и репроматеријал за наредне четири године.

Промоција пројекта и романа планира се такође и у мају 2018. у Гете институту у Београду и у Градској библиотеци у Инђији. Све планиране промоције су хуманитарног карактера и сва прикупљена средства иду поново деци. После дара Дому у Звечанској, овог пута донација ће бити намењена Универзитетској дечјој клиници у Тиршовој улици у Београду.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње