субота, 02.11.2019, 09:05 -> 18:03
Доживети стоту
Држава и цивилни сектор су сагласни да без међугенерацијске солидарности нема благостања у земљи у којој расте проценат старије популације. То је и део деветомесечног Пројекта Центра за подршку и инклузију „Help net“ „Унапређење међугенерацијског дијалога“ који је спроведен у десет градова Србије.
Солидарност, међутим, укључује и већу бригу о старима и у кући, и у институцијама. О међугенерацијској солидарности и улози формалних и неформалних неговатеља разговарамо са Горданом Миловановић из Центра за подршку и инклузију „Help net".
А када нема формалних и неформалних неговатеља у кући, одлазак у дом за старе може да буде добро решење људима у познијим годинама. Захваљујући јавно-приватном партнерству корисници могу да добију смештај и у приватним установама за старе, под истим условима као и у државним. О предностима и квалитету живота у дому за старе говори социјлна радница Зорица Гечевић из приватне установе за смештај старијих лица у Кучеву.
Радио-таласима ћемо „запловити" и до Северне Македоније. Александар Миливојевић ће у разговору са Ванетом Талевим покушати да открије тајну израде Охридског бисера. Сазнаћемо по којој се боји препознаје и како се разликује од фалсификата.
У рубрици за културу представљамо роман Харија Слипичевића „Кључ бесмртности" у којем аутор трага кроз мистериозни свет најчуваније тајне у историји. Описује бесмртност као свети грал за којим људи одувек чезну и спремни су да учине све, да би га се докопали.
Уредник и водитељ Марина Стојадиновић.
Музички уредник Драган Димић.
Радио Београд Један, 9:05.
Насловна страница - Конференција о међугенерацијском дијалогу у Црвеном крсту Србије (Фото/М. Стојадиновић)
Autor:
Марина Стојадиновић
Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]
Коментари