Kapitalno delo učitelja Rafaela Santija pred publikom u novom ruhu

U Italiji je restaurirana čuvena slika Pjetra Vanučija, poznatog i kao Peruđino, koja je nastala krajem 15. veka. Posle dva veka oba njena dela su obnovljena, a posetioci mogu da je vide u Vatikanskom muzeju.

Na jednom delu slike je prikazana devica na visokom tronu, okružena ukrasima i reljefima. U ruci drži dete, a sa strane su sveci – Erkolano, Konstanco, Lorenco i Ludoviko. Na drugom delu slike prikazan je Isus Hristos.

Slika je bila u Peruđi sve do 1797. godine kada su je zaplenili francuskih vojnici i odneli u Luvr. Posle više od dva stoleća ,a zahvaljujući saradnji sa Vatikanskim muzejima, ovo izuzetno umetničko delo je najpre privremeno bilo u Peruđu, u palati Priori, središtu srednjevekovne opštine, .

„Ova operacija restauracije slike je od izuzetne vrednosti sa filozofskog i sentimentalnog gledišta, ne samo zbog toga što smo prikazali oba dela slike, već i zbog toga što je tu i treći značajan element, ram. To je predivan primer rezbarije, delo velikog majstora Đovanija Batiste“, napominje Gvido Kornini, direktor Odeljenja za umetnost Vatikanskih muzeja.

Palatu Priori je sagradio Đakomo Kavala između 1455. i 1457.godine, a radi kompletiranja dekoracije uposlen je Pjetro Peruđino. On je napravio sliku za oltar „Dećemviri“ – 10 muškaraca.

„Želeli smo da ovako započnemo proslavu u čast Rafaela, a Vatikanski muzeji će biti u centru pažnje tokom cele godine, ne samo izlaganjem Peruđinove slike već i uz mnoge druge inicijative koje želimo da organizujemo“, dodaje Barbara Jata, direktorka Vatikanskih muzeja.

Posle Nacionalne galerije Umbrije u Peruđi, oba dela slike su izložena u Vatikanskim muzejima povodom proslave 500 godišnjice smrti Rafaela Santija, jednog od šegrta Peruđinija. Tu će biti do kraja aprila, a krajnja destinacija je vatikanska pinakoteka.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
petak, 04. april 2025.
14° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom