Kako se i u dobru i u zlu ostaje zajedno

Od 7. do 14. februara obeležava se Međunarodna nedelja braka. Najviše brakova prošle godine sklopljeno je u Tutinu, Preševu i Sjenici, a najmanje u Babušnici, Blacu, Kniću, Gadžinom Hanu i Beloj Palanci. Na jugu Srbije „da“ je najviše puta izgovoreno u Nišu.

Prošle godine u Nišu je sklopljeno manje od 1.400 brakova, odnosno desetak odsto manje nego deceniju ranije. Ipak, brak kao institucija opstaje. Sudbonosno DA spremaju se da kažu i Aleksandra i Miloš.

„Verujem, kad se energije pronađu, kad ljudi smatraju da mogu da žive zajedno, jednostavno, ta ljubav, ta energija, povezanost je razlog za brak. Naravno, ljubav pre svega“, smatra Aleksandra Nikolić.

„Očekivanja su velika, planiramo, već par meseci pričamo o tome, o nastavku našeg života, šta ćemo, kako ćemo. Imamo velike ciljeve, velike planove“, dodaje budući mladoženja, Miloš Milojković iz Niša.

Sa ličnom kartom i željom da formiraju porodicu pred matičara dolaze parovi različite starosti.

„Sada su to dvadest dve-tri-četiri, i nešto preko 30 godina. Pre desetak godina bilo je između 25 i 30 godina ili 40“, kaže matičarka Vesna Đukić.

Brak kao zrela odluka partnera da unaprede odnose način je ostvarivanja jedne od osnovnih potreba svake osobe da u zajednici formira potomstvo. Ipak, ne upuštaju se svi u bračne vode.

„Osnovni motiv koji tera ljude na spajanje je ljubav i planiranje zajedničke budućnosti. S druge strane, razlozi zbog kojih se osobe ne odlučuju da stupe u brak često budu materijalne prirode, odnosno strahovi da zajednički život neće biti adekvatno egzistencijalno pokriven“, napominje Milan Milenović iz niškog Centra za socijalni rad „Sveti Sava“.

Tu je i nespremnost za odricanjem od pogodnosti samačkog života i teže pristajanje na kompromise. Upravo to je i objašnjenje zašto se svaki peti brak razvede u prvih pet godina. Umesto razvoda, stručnjaci savetuju razgovor.

„Najčešći problemi su neuspostavljanje dobre komunikacije i nenegovanje braka, odnosno susretanje sa novim ulogama kojima ne odgovore na najbolji način“, navodi Svetlana Mančić iz Savetovališta za brak i porodicu.

Kako se i u dobru i u zlu ostaje zajedno, znaju baka Dragica i deka Dimitrije, koji su u braku više od sedam decenija.

„Najbitnije je da slušaš muža, da se slažemo lepo. Mi se lepo slažemo, on me sluša, on više mene sluša nego ja njega“, smatra Dragica Vatković, dok njen suprug Dimitrije tvrdi da i posle 70 godina njemu deluje kao da su godinu dana u braku.

Možda je sklopljenih brakova manje, ali je u porastu broj vanbračnih zajednica koje zakon izjednačava sa brakom, i koje, što je važnije, ukazuju na želju za formiranjem porodice.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом