Sahrana u vazduhu – viseći kovčezi – turistička atrakcija

Običaj koji zapadni svet smatra „morbidnim, nedopustivim, necivilizovanim“ je način sahranjivanja koji praktikuje etička grupa Ifugao, koja živi na severu ostrva Luzon, na planini Provins u mestu Sagada na Filipinima.

Narod u ovom mestu ima zaista jedinstveni ritual sahranjivanja. Stariji ljudi sami sebi rezbare kovčege unutar debla drveća, ili ukoliko su bolesni i nemoćni, to za njih čine njihova deca.

Kada osoba umre, a ispostavi se da proporcije kovčega nisu odgovarajuće, ne pravi se novi kovčeg, već se lome kosti pokojnika, kako bi mogao da stane u sanduk.

Kovčezi se ne zakopavaju u zemlju jer mnogi narodi ne žele da prljaju zemlju, već vise s litice ili unutar pećina.

Ono što je sličnost sa zapadnim svetom jeste da se vodi računa o tome da članovi iste porodice budu sahranjeni jedni pored drugih.

Ovaj običaj se u Sagadi poštuje više od 2.000 godina. Postoje neki kovčezi koji su stari više od veka, ali većina nakon što kanapi i drvo istrule, padaju u ponor, piše Atlas obskura.

Razlog zbog koga se kovčezi vezuju da vise s litice je taj što narod u Sagadi veruje da će pokojnik imati veće šanse za bolji nadgrobni život.

Do mnogih kovčega je gotovo nemoguće doći, što je takođe bila zaštita od zveri i neželjene pažnje drugih ljudi.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом