Masline koje su okrepile srpske ratnike

Masline na Krfu pamte Vizantiju, ali i srpske vojnike koji su pod njihovim krošnjama 1916. godine čekali oporavak i sanjali povratak u domovinu. Posle turizma, izvoz maslina Krfu donosi najveći prihod, a ulje koje se tu proizvodi, čini tri odsto svetske proizvodnje.

Više od četiri i po miliona stabala maslina raste na nevelikih 580 kvadratnih kilometara ostrva, a njihovo ulje, za koje je još Hipokrat tvrdio da leči šezdesetak vrsta bolesti, u Velikom ratu poklanjano je za ishranu i što brži oporavak srpskoj vojci.

Kostas Andriotis sa Krfa navodi da su čak i sveštenici govorili narodu da je ulje potrebnije srpskoj vojsci nego svecima, pa da ga ne donose u crkve, za kandila, već daju Srbima.

Na Krfu masline slobnodno rastu, ne orezuju se, a otresanje je prepušteno jakim vetrovima. Prikupljaju se u mreže, i to tri puta, od novembra do februara i potom cede. Spiros Stamatelos proizvodi samo ekstra devičansko i devičansko maslinovo ulje.

„Primenjujemo isključivo mehaničke postupke u uslovima koji ne dovode do promene sastojaka ulja“, ističe Stametelos.

Najstarije kultivisano drvo poznato čoveku na Krf je stiglo iz Sirije i sa Krita. Za vreme vladavine Mlečana, tu je zasađeno oko dva miliona stabala, a za svakih stotinu novih, Krfljanima je isplaćivano 12 zlatnika.

Koliko su bile važne, svedoči i davnašnji običaj, da se, pri podeli imanja, kupovini i prodaji zemljišta, zemlja merila brojem stabala masline, a ne arima. Zato su, neretko, i danas mnoge međe na Krfu tako krivudave.

Mnoga stabla ovde su izbrojala 1.200 godina, a postoje i ona za koja se tvrdi da su stara i dva milenijuma.

O vezi Grka i maslina svedoči i Atina – legenda kaže da je novonastali grad dobio ime po boginji mudrosti jer mu je poklonila upravo – sadnicu masline.

Najstariju srpsku malsinu, na Svetoj Gori, zasadio je car Dušan, 1347. godine, a ono što će sa Krfa, oporavljena srpska vojska poneti 569 godina kasnije, možda nisu bile grančice masline, ali jeste ono čega je ona simbol – mira, pobede i mudrosti.

Broj komentara 1

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
sreda, 23. april 2025.
15° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom