Komad istorije Amsterdama može se dobiti besplatno

Stanovnici Amsterdama dobili su priliku da bez nadoknade dođu u posed fasadne dekoracije iz perioda „zlatnog doba“ njihove prestonice.

Gradske vlasti odlučile su da udahnu novi život starog Amsterdama i da svojim sugrađanima omoguće da dobiju delove grada koji potiču još iz 17. veka.

Programi obnove i modernizacije grada pre Drugog svetskog rata i šezdesetih godina prošlog veka ostavili su za sobom ogromne količine neželjenih ostataka, od zabata skinutih sa poznatih gradskih kuća duž amsterdamskih kanala, do raznih spomenika, ukrasne plastike i stubova sa rimskim brojevima.

Na sreću, neko se postarao da ti ostaci prošlosti ne završe na smeću, tako da su decenijama bili pohranjeni na 200 velikih paleta u opštinskom skladištu.

Gradsko veće za spomeničko nasleđe i arheologiju odlučilo je da iskoristi ovu riznicu arhitektonskih ostataka u želji da zlatnom dobu Amsterdama daju novi život.

„Vreme je da upotrebimo ove dragocene detalje kako bismo svi ponovo mogli da uživamo u njima“, pozvali su nadležni sugrađane i na mrežama objavili onlajn katalog stare kamene građe na 190 stranica kako bi omogućili svakom žitelju Amsterdama da dođe u posed delića istorijske baštine.

Kameni ornamenti su svrstani po kvalitetu, od „kompletnih zabata“ do „otpadaka“. Uz neke od predmeta ide i originalna tehnička dokumentacija i arhitektonski crteži, ili crno-bele fotografije zgrada na kojima se vidi njihova prethodna namena.

Svaki komad se nudi besplatno, ali kriterijumi za dobijanje vlasništva su oštriji za komade koji se smatraju „vrednijim“ jer uz njih ide prateća dokumentacija ili zato što su u relativno dobrom stanju.

„Zlatno doba“ Amsterdama trajalo je od 1585. do 1672. godine, kada je ovaj grad bio prestonica trgovačkog sveta. U toku ovog perioda nastao je i prepoznatljiv gradski pejzaž. Neke od najznačajnijih građevina datiraju upravo iz ovog perioda. Tri glavna kanala - Herengraht, Prinsengraht i Kajzergraht, iskopani su u 17. veku i formiraju koncentrične pojaseve oko jezgra grada, poznate kao Grahtengordel čije bogatstvo i raskoš se mogu videti do danas.

Zainteresovani moraju da dostave ubedljivu i obrazloženu ideju o budućoj upotrebi ostataka kako bi mogli da ih preuzmu. Gradske vlasti napominju da se mogu koristiti bilo za umetničke projekte, ali i za novogradnju gde se mogu iskoristiti kao detalj, ukras ili originalan dodatak.

Do kraja decembra je rok za predaju ideja i predloga, a delovi se mogu preuzeti u proleće 2020. godine, ali svi dobitnici će morati da obezbede sopstveni prevoz.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 17. април 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом