уторак, 29.10.2019, 18:07 -> 18:21
Извор: РТС, newsmax.com
Iz Pariza s ljubavlju, Rodenov „Mislilac“ putuje u Abu Dabi
Blago pognute glave, brade oslonjene na jednu ruku, namrštenih obrva i stisnutih usana – „Mislilac“ – verovatno jedna od najpoznatijih skulptura svih vremena, provešće godinu dana u novam domu, u „Luvru Abu Dabi“.
Bronzana skulptura Mislioca, koju će Muzej „Roden“ u Parizu pozajmiti na godinu dana „Luvru Abu Dabi“, jedna je od originalnih odlivaka koje je napravio Ogist Roden, negde između 1881. i 1882. godine.
„Sama skulptura je veličanstvena i izuzetno moćna“, smatra Suraja Nujaim, kustoskinja zadužena za kolekcije u Muzeju u glavnom gradu Ujedinjenih Arapskih Emirata. „Roden je jedan od najpoznatijih i najistaknutijih umetnika, tako da smo zaista morali da ga imamo u Luvru u Abu Dabiju“, ističe Suraja.
Roden je izvršio revoluciju u skulpturi korišćenjem slobode forme koja je do tada bila nepoznata. Umeo je da izvaja i realistične skulpture, poput Mislioca, ali i da predstavi senzualnost koja je šokirala savremenike. Trudio se da njegove figure izražavaju emociju svim delovima tela.
Muzej „Luvr u Abu Dabiju“ poseduje već nekoliko Rodenovih dela, što pozajmljenih, što kao deo stalne kolekcije.
Vlasti u Abu Dabiju nikada nisu objavile koliko je koštala izgradnja Muzeja, ali je poznato da je Francuzima plaćeno 525 miliona dolara samo za pravo korišćenja imena „Luvr“ u narednih 30 godina i šest meseci, i još 750 miliona dolara za angažovanje osoblja koje će brinuti o 300 pozajmljenih umetničkih dela.
Kolekcija koju poseduje „Luvr Abu Dabi“ uključuje i neke arheološke raritete, poput jednog od najstarijih pronađenih Kurana koji potiče iz oko 900. godine, kao i modernističkih dela Pola Gogena i Pabla Pikasa.
Mislilac koji je prvobitno bio zamišljen kao pesnik koji gleda na Vrata pakla, trebalo je da bude deo veće kompozicije urađene po motivima iz Danteovog dela. U međuvremenu Roden je skulpturu izložio samostalno na Pariskom salonu 1904. godine i u kratkom vremenu ona je počela da dobija kultni status koji uživa danas.
U svetu postoji još dvadesetak originalnih odlivaka Mislioca, uključujući i onu koja stoji u bašti Muzeja „Roden“ u Parizu.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар