Reka Jangce u stvari nije Jangce

Kina je danas poznata kao zemlja sa najvećim i najsnažnijim mostovima na svetu. Ne samo preko reka, već i preko mora. Zato je teško poverovati da pre samo šest decenija ta azijska zemlja nije imala most preko svoje najveće reke.

Poznato je da je reka Jangce najveća u Aziji i treća na planeti, iza Nila i Amazona. Ali ono što je malo poznato je da se ona zapravo tako ne zove.

Naime, Jangce je samo donji tok reke Čangđang ili u prevodu sa kineskog „dugačka reka“. Međutim, kako su u istoriji Evropljani uglavnom imali dodira sa tim delom reke, Jangce je naziv pripisan čitavoj reci.

Reka povezuje velike kineske gradove poput Šangaja, Nanđinga i Vuhana. Jangce se takođe smatra prirodnom granicom između severne i južne Kine. I prvi put je premošćena 1957. godine ovim mostom. Prvi most preko reke Jangce sagrađen je uz podršku Sovjetskog Saveza, pa je prisutan ruski stil.

Iz današnje perspektive zvuči neverovatno da do pre šezdesetak godina, preko najveće kineske reke nije bilo ni jednog jedinog mosta. Sever i jug Kine bili su povezani samo brodovima. Ali infrastruktura u kojoj danas Kina prednjači, bila je veoma loša kada je pokrenut prvi petogodišnji plan za razvoj ekonomije 1953. godine.

Otvaranje mosta u Vuhanu značilo je da su prvi put drumskim putem i železnicom povezani sever i jug zemlje. To je bio takođe veoma značajan trenutak za razvoj zemlje.

Inače, most je na sprat, ispod je železnički saobraćaj, a iznad automobili. Može se i peške, ali će vam biti potrebno oko sat vremena. Ne malo vremena trebaće vam i da se popnete na most, pa je zato organizovan i lift.

Vožnja liftom od samo nekoliko sekundi košta tri juana, odnosno oko 50 dinara, a zanimljivo je da ovaj lift ima i vozača.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 30. март 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом