Ruski, turski i azijski kapital menjaju Batumi

Kažu da je Batumi gruzijski Dubai. Mesto bez mnogo istorije, ali gde je sve od stakla, betona i glamura. Barem u centru. Nekada nije bilo tako, dok bivši gruzijski predsednik nije napravio luksuzno mesto za bogate turiste. I Donald Tramp je Batumiju obećao najveći toranj u tom delu svetu.

Ako u Batumiju zastanete na trenutak, već je prošao minut, taj minut postao je sat, a dok ste to shvatili prošao je čitav dan. Ovde su kroz istoriju zastajali mnogi, Grci, Rimljani, Turci, Rusi i upravo zbog toga danas na obali Crnog mora svako može da pronađe nešto svoje.

Iako nas i Gruziju deli više od 2.000 kilometara, distancu brišu pravoslavna vera i lica ljubaznih domaćina. Na svakom koraku oseća se mešavina morskog vazduha i svežina vrhova Kavkaza.

Jedna od najpoznatijih atrakcija u Butumiju je skulptura Alija i Nine, simboliše večnu ljubav. Ove metalne figure visoke osam metara na svakih deset minuta spajaju se u jednu figuru.

Pokretna statua nastala je 2010. godine, kada je gruzijska umetnica Tamara Kvesikavze na zanimljiv način turistima ispričala knjigu Kurbana Saida o ljubavnoj vezi muslimana Alija i hrišćanke Nine na početku 20. veka.

Danas vremena za ljubav nisu tako naopaka, naopako je, kažu stariji stanovnici Batumija, to što je ruski, turski i azijski kapital nekada mirno mesto pretvorio u Las Vegas na obali Crnog mora. Za mlađe je to prilika da budu deo modernog sveta, o kome su njihovi roditelji mogli samo da sanjaju. Zgrade iz perioda Sovjetskog Saveza uskoro će biti zamenjene novim.

U gradu nebodera posebno mesto zauzima Alfabet toranj, koji ima 130 metara i DNK strukturu. Na njemu se mogu videti 33 slova jedinstvenog gruzijskog pisma, a svako od njih veliko je tri puta četiri metra.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом