Orao odleteo u roming i nabio naučnicima „astronomski“ račun za telefon

Ruski orao koji su naučnici pratili pomoću dži-pi-es ogrlice koštao ih je malo bogatstvo u računu za roming – nakon što je izašao iz zemlje.

Migrirajuća ptica, po imenu Min, opremljena je bila uređajem koji je trebalo da tekstualnim porukama šalje koordinate nazad istraživačima.

Međutim, nisu računali da će stepski orao, koji obično migrira u južnu Rusiju ili Kazahstan, otići 5.600 kilometara putem Irana.

Odande je uređaj poslao stotine tekstualnih poruka, koje su sve naplaćivane po 48 rublji roming tarifi.

Naučnici, iz ruskog Centra za rehabilitaciju divljih životinja u Novosibirsku, stalno nadgledaju 13 ptica.

Min je prvo odletela u područje koje nije imalo pokrivenost signalo, što je značilo da su se sve poruke, koje je u tom periodu trebalo da pošalje, sačuvale da se pošalju kasnije kada dobije signal.

Onda je proputovala skoro 5.600 kilometara i kada je ušla na teritoriju sa mobilnom pokrivenošću, sve zaostale poruke su poslate.

„Odjednom nam je poslala stotine preskupih poruka sa svog letnjikovca i potrošila čitav budžet koji je posvećen za orlove“, kaže Elena Šnajder, jedan od istraživača.

Ukupan račun iznosio je desetine hiljada rublji.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом