Kako kod dece otključati stečenu genijalnost

Može li se deci razvijati genijalnost? Sposobnost da se brzo usvajaju nova znanja i veštine u savremenom poslovnom svetu postaje neophodna. Takva sposobnost se može razvijati, ali treba početi od malih nogu.

Većini dece koja sada idu u školu će od mogućnosti funkcionalnog učenja zavisiti karijere više od bilo čega drugog, objašnjava gost Jutarnjeg programa, poslovni trener Časlav Mančić.

„Veliki poslovni sistemi pokušavaju da zapošljavaju ljude koji su sposobniji od drugih, a trenutno je takva situacija da oni koji žele da budu uspešni u firmama moraju jako brzo da uče. Prema tome, kada kažemo learnability, mi mislimo na kapacitet za učenje, ali bih naglasio da je to kapacitet za funkcionalno učenje“, ističe Mančić.

Prema njegovim rečima, funkcionalno učenje podrazumeva da neko može nešto brzo da nauči i odmah to primeni i prilagodi datoj situaciji.

Sposobnost brzog učenja i prihvatanja znanja stiče se godinama.

„Mi smo se u programima orijentisali na populaciju koja sada ide u školu, upravo zbog toga što oni koji sada idu u školu imaju 10 do 15 godina da razviju tu svoju stečenu genijalnost“, objašnjava Mančić.

Postoje ljudi, kako kaže, koji su bogom dani da sve brzo uče i primenjuju, ali njih nema dovoljno za potrebe svetskog biznisa i zbog toga su firme počele da gledaju kako da razvijaju tu sposobnost da ne bi samo zavisile od onih koji su rođenjem dobili tu sposobnost.

„Najbolje je taj proces započeti još kod dece, jer dečji mozak radi mnogo bolje. To je proces sticanja određenih veština, a onda da ih kroz konkretnu primenu tokom života polako razvijate. Moguće je ponekad kroz nekoliko meseci značajno unaprediti mogućnosti učenja, poput tehnike brzog čitanja, asocijativnih mapa ili tehnika pamćenja“, navodi Mančić.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом