Crkva Svetog Nikole u Demri odolevala zemljotresu, istoriji i burnim vremenima

Jedan od najvećih hrišćanskih svetaca Sveti Nikola, svoju propoved započeo je sa obala sredozemnog mora u Turskoj, gde je rođen. Crkva Svetog Nikole u Demri, u Antalijskoj regiji, i danas je mesto hodočašća brojnih vernika.

Od Vizantije do današnjih vremena, slavljen je kao čudotvorac, zaštitnik dece, siromašnih, moreplovaca.

Verovanja kažu da je pomagao i štitio, a istorijski izvori da je Sveti Nikola rođen krajem trećeg veka u Patari u blizini turskog grada Demre, nastalog na temeljima antičke prestonice Mire.

Upravo tu odakle je širio hrišćanstvo, gde je bio episkop i gde je i sahranjen, podignuta mu je crkva u petom veku.

„Slavim Svetog Nikolu i ovo je za mene neverovatna sreća, ponos što sam došao ovde gde je rođen Sveti Nikola i jako sam spokojan, srećan što sam ovde, divno je“, kaže Nenad Novaković iz Šapca.

Od bazilike do podnih mozaika i fresaka, crkva građena u vizantijskom stilu odolevala je zemljotresu, istoriji i burnim vremenima.

Kustos Muzeja Svetog Nikole u Demri, Nail Ece Demirbag objašnjava da je od petog do devetog veka crkva više puta skrnavljena, pljačkana i obnavljana kao prvoslavni hram.

„Sa stvaranjem Turske Republike vraćena joj je fukcija – Pravoslavni hram Sveti Nikola“, istakao je Demirbag.

Posmrtne ostatke Svetog Nikole iz Demre u 11. veku odneli su italijanski moreplovci. I danas su u Bariju u crkvi koja nosi njegovo ime.

Za brojne vernike i posetioce reč je o svetom mestu gde ostavljaju poruke i molitve. U kovčegu iz sedmog veka jedno vreme su bile mošti Svetog Nikole.

Od putnika namernika, hodočasnika, do ruske carice. Vekovima su pristizale donacije, a restauracija i istraživanja još uvek traju.

„Ovo mesto poseti godišnje negde oko 500.000 turista, uglavnom dolaze gosti iz Rusije, a u zadnje vreme ima veliki broj turista koji dolaze iz Srbije i sa Dalekog istoka“, navodi Dragana Jekić, turistički vodič agencije „1A Travel“.

Ceo kompleks u Demri 2008. godine pretvoren je u muzej. U neposrednoj blizini su ostaci antičkog grada. Uz rimske grobnice u stenama je i amfiteatar.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом