Nivo mora i do dva metra viši do 2100. godine, Njujork i Šangaj u opasnosti

Zbog ubrzanog topljenja leda na Grenlandu i Južnom polu nivo mora mogao bi da poraste mnogo više nego što se ranije očekivalo.

Dosadašnje uverenje da će svetska mora porasti najviše za metar do 2100. godine izgleda da nije tačno. Novo istraživanje došlo je do zaključka da će novi nivo zapravo biti dva puta viši od procenjenog, piše Bi-Bi-Si.

To će dovesti do iseljavanja stotina miliona ljudi, navode autori studije

Porast nivoa mora jedna je od najdestruktivnijih posledica globalnog zagrevanja, a 2013. godine Međunarodni međuvladin panel o klimatskim promenama procenio je da će do kraja ovog veka on iznositi između 52 i 98 centimetara.

Brojni stučnjaci, međutim, veruju da je ta brojka prilično konzervativna.

Na osnovu onoga što je utvrđeno da se dešava na Grenlandu, zapadnim i istočnim pločama Antarktika, naučnici predviđaju da će, ukoliko emisije gasova ostanu na trenutnom nivou, nivo mora najverovatnije porasti između 62 i 238 centimetara do 2100.

Procena je izvršena na modelu sveta koji se zagrejao za pet stepeni Celzijusa, što je jedan od najgorih mogućih scenarija.

Pomenuti izveštaj iz 2013. godine uzimao je u obzir samo „verovatne" scenarije, što se odnosilo na one ishode sa verovatnoćom od 17 do 83 odsto. Nova studija uzela je u obzir širi dijapazon rezultata, pokrivajući procene sa pet do 95 odsto verovatnoće.

Za očekivani porast prosečne tempperature od dva stepena Celzijusa, grenlandski ledeni pokrivač najviše doprinosi porastu nivoa mora. Međutim, kada porast temperature pregazi dva stepena, u igru ulaze mnogo veče antarktičke ledene ploče.

Uprkos manjoj verovatnoći da će se ostvariti, ovaj scenario uopšte ne treba smatrati nemogućim, a njegov ishod bi imao izuzetne posledice na planetu.

Procenjuje se da bi takav porast nivoa mora poplavio površinu od 1,8 miliona kilometara kvadratnih.

To bi bili važna područja za proizvodnju hrane, poput delte Nila, kao i velikih delova Bangladeša. Veliki primorski gradovi, uključujući London, Njujork i Šangaj, takođe bi bili u opasnosti.

„Sirijska izbeglička kriza rezultirala je u miliona izbeglica koje su došle u Evropu. Najmanje 200 puta više ljudi bi bilo izmešteno sa porastom nivoa mora od dva metra“, istakao je Bamber.

Broj komentara 5

Pošalji komentar
(уторак, 21.мај.2019 12:51)
andra

Moje misljenje

Mi smo okruzeni bezicnim frekvencijama internet,telekomunikacije, itd, koje ne cujemo i ne vidimo, imam utisak ko da zivimo u mikrotalasnoj pecnici. Mozda otud globalno zagrevanje.

(уторак, 21.мај.2019 11:09)
Бокељ 33

Хладно море у Боки

Ове зиме (која се још осећа у Боки) је Јадранско море рекордно хладно било: само 12 степени. Иначе никад није хладније него 14 степени. Тренд захладњења се осећа већ 4-5 година. Зиме су све дуже и на херцегпвачким планинама дуго остаје снег. 15. маја је пало много снега, што није баш уобичајено.

(уторак, 21.мај.2019 10:36)
anonymous

Bas Njujork?

Pa svaki priobalni grad je u opasnosti ako se more podigne dva metra.
Sto su Njujork i Sangaj posebno pomenuti? Vazniji su od ostalih?

(уторак, 21.мај.2019 09:49)
anonymous

Vodonik

Zato najbolje preci na automobile sa pogonom na vodu(vodonik).Ima i previse pa taman ce se odrzati nivo mora na istom nivou i nece biti opasnosti a i mnogo je zdravije za okolinu.Treba samo koristiti vodonik za rad motora a kiseonik kao ''izduvni'' gas i time bi jos i poboljsali zivotnu sredinu kiseonikom.Problem je samo sto naftnoj mafiji ne odgovara ovaj besplatni izvor napajanja jer bi bio besplatan i oni nebi imali nikakvu zaradu.

(уторак, 21.мај.2019 09:35)
anonymous

2100???

Ihaaaaa! Ima do toga još! 81 godina!

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
subota, 29. mart 2025.
14° C

Komentari

Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom
Predmeti od onixa
Unikatni ukrasi od oniksa