субота, 06.04.2019, 09:30 -> 12:33
Извор: РТС
U čast svoje drugarice, srpske bajkerke pokrenule globalnu akciju
Prvi put u istoriji motociklizma održava se Međunarodna ženska moto-štafeta, koja je krenula 27. februara iz Škotske, a prošla je Francusku, Italiju, Španiju, Portugal, Andoru i Severnu Makedoniju. Dame iz Srbije voze i za sve žene koje se bore protiv raka.
Prateći štafetu, Australijanku Koled Tindal Eveling put je naneo u Srbiju, gde je naišla na topao prijem. Kaže da su srpske bajkerke uradile sjajan posao organizujući deo manifestacije kroz našu zemlju.
„Podrška dolazi sa svih strana, od bajkerki do sponzora. Veoma ste gostoprimljivi. Juče smo obišli nekoliko lepih lokacija, videli crkve, a i danas nastavljamo. Bilo je ovo veoma pozitivno iskustvo za mene“, kaže Eveling.
Koled planira da obiđe 90 zemalja. Krenula je iz Škotske, a ovo joj je 42. dan vožnje. Australijanka namerava da isprati štafetu do kraja, odnosno da napravi pun krug do njenog početka u Velikoj Britaniji.
Sledeća stanica je Mađarska, a trenutno je štafeta u Srbiji, što su naše bajkerke iskoristile da promovišu jedan poseban cilj.
„Mi smo na lokalnom nivou malo promenili taj globalni cilj štafete. Prva ideja je bila da se skrene pažnja na brojnost žena u moto svetu, kako bi se uticalo na to da se obrati više pažnje da se motociklistička oprema prilagodi i za žene. U Srbiji smo odlučili i da oplemenimo taj cilj i pažnju medija usmerimo i na značaj preventivnih pregleda u borbi protiv raka“, objašnjava Ana Radžić.
Neposredan povod za ovo bila je smrt njihove koleginice Olivere Pavlović, koja je posle osam godina izgubila borbu sa kancerom. Njoj je i posvećena vožnja. Zbog toga su i odlučile da nose roze marame oko ruku, da bi skrenule pažnju na značaj preventivnih pregleda.
„Žene na ovim prostorima najmanje misle na sebe. Ako u tome da kada vide motocikl pomisle na sebe i ako spasimo makar jedan život, naša misija je uspela“, ističe Ana Radžić.
Ono što je posebno ohrabrujuće jeste što je inicijativa srpskih bajkerki prihvaćena na svetskom nivou, pa su tako sve učesnice u bivšoj Jugoslaviji nosile roze marame.
Još jedna važna stvar na koju bajkerke skreću pažnju jeste važnost bezbedne vožnje i obaveznog korišćenja pune opreme – čizme, štitnike, jakne, kacige...
„Stalno ponavljamo da mora da se nosi oprema, koja će u nekim trenucima nekom spasiti život. Uvek treba paziti na sebe“, dodaje Marija Petrović.
Ukazuje i na ranjivost motociklista uopšte, predrasude koje se prema njima gaje i ističe da su vozači i vozačice dvotočkaša krivi tek u 20 odsto udesa.
U junu će biti organizovan i edukativni moto-kamp za žene.
„Iako ima dosta moto-kampova u kojima su dobrodošle i žene, želele smo da napravimo jedan u kojem ćemo moći da se upoznamo. Pre svega zato što je nas jako malo i jako se teško nalazimo. Isprva smo mislile da napravimo za nas ovde, ali se devojkama iz regiona i inostranstva se dopala ideja, pa ćemo imati i gošće“, kaže Tijana Guberinić.
Glavna ideja kampa jeste da devojke nauče nešto novo o svojim motociklima, pa će u kampu biti radionica u kojoj će se učiti o osnovnom održavanju, kao i poligon za vožnju.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар