Čikago i Melburn na 100 stepeni razlike

Dok se Amerika smrzavala na minus 50, a Australija gorela na plus 50 stepeni Celzijusa, ostatak sveta se pitao šta nam se desilo sa klimom. O tome šta će se tek dešavati i koliko je Evropa osetljiva na klimatske promene, u Jutarnjem programu RTS-a, govorio je Goran Pejanović iz Nacionalnog centra za klimatologiju RHMZ-a.

Temperaturna razlika između Čikaga i Melburna od skoro 100 stepeni, samo je najavila klimatske promene rekao je, gostujući u Jutarnjem programu, Goran Pejanović iz Nacionalnog centra za klimatologiju RHMZ-a.

Govoreći o iznenađujućoj, naročito za laike, temperaturnoj razlici između Amerike i Australije, Pejanović je istakao da se nalazimo u periodu globalnog zagrevanja, kada dolazi do promene hemijskog sastava atmosfere.

„Zbog čovekove preterane aktivnosti u emisiji gasova staklene bašte, usled emitovanja ugljen dioksida i metana, dolazi do zagrevanja donjih delova atmosfere i dela okeana“, objašnjava Pejanović.

Prema njegovim rečima, polarni vorteks je fenomen koji nastaje strujanjem vazduha oko Severnog pola, sa zapada na istok, a u njemu se nalaze i talasi.

„Kada se uspore ova kretanja, ubacuje se topli vazduh na većim visinama, talasi duže traju i u dolinama dolazi do toplote ili hlađenja, što se upravo desilo u Americi i Australiji“, navodi Pejanović.

Što se tiče našeg podneblja, ove zime imali smo dva hladna meseca u kontinuitetu, što se nije desilo u poslednjih šest godina. Ti događaji su sve ređi. Toplotni talasi su mnogo češći, pa su i sušni periodi češći, objašnjava Pejanović.

„Još je rano da kažemo kakvo će biti proleće. Redovno se eksperti Svetske meteorološke zajednice i meteorolozi Srbije okupljaju i izdaju vremenske prognoze za Jugoistočnu Evropu, pošto je Jugoistočna Evropa jedan ranjivi region u pogledu klimatskih promena, a druga grana je Mediteran, koji je još ranjivija oblast“, istakao je Pejanović.

Narednih godina klima će menjati svet jer je, kako kaže, primećeno da se zbog globalnog zagrevanja smanjuje ledeni omotač iznad Severnog pola i to smanjenje je već oko 30 odsto.

„U Sibiru je još veća opasnost, otopljavanjem tog permafrost omotača, došlo bi do emitovanja ogromnih količina metana u atmosferu koji je još jači gas sa efektom staklene bašte, nego što je ugljen dioksid“, upozorava Pejanović.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом