Nezadrživi pad kineske populacije nakon vrhunca 2029.

Kineska populacija dostići će svoj maksimum 2029. godine od 1,44 milijarde ljudi, pre nego što započne „nezadrživ“ pad, zaključak je istraživanja Kineske akademije društvenih nauka.

Akademija navodi da Kina mora da preduzme mere kako bi se izborila sa manjom radnom snagom i sve starijim stanovništvom, što bi moglo da izazove „veoma loše društvene i ekonomske posledice“, prenosi Bi-Bi-Si.

Prema poslednjim procenama Kina trenutno ima 1,41 milijardu ljudi, a ta zemlja je 2015. godine ukinula politiku jednog deteta kako bi se izborila sa rastućim problemima.

Broj radno sposobnog stanovništva trenutno stagnira, a niža stopa fertiliteta samo će produbiti problem.

Do polovine veka, kineska populacija će pasti na 1,36 milijardi, što će pruzrokovati smanjenje broja radno sposobnog stanovništva za 200 miliona ljudi.

Ukoliko stopa fertiliteta ostane na niska, do 2065. godine broj stanovnika Kine mogao bi da padne i na 1,17 milijardi.

Studija takođe predviđa da će procenat takozvanog „zavisnog“ dela stanovništva - starih i dece biti povećan u narednom periodu. Uprkos tome što će odustajanje od politike jednog deteta pomoći na duži rok, kratkoročno će dovesti do povećanja tog „zavisnog“ dela stanovništva.

Pređašnja predviđanja utvrdila su da bi populacija starih u Kini mogla da poraste sa sadašnjih 240 miliona na 400 miliona do 2035. godine.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом