Čile traži da Britanija vrati „ukradenog prijatelja“

Čuvene skulpture sa Uskršnjeg ostrva u Polineziji koje su stotinama godina misterija za javnost, ovih dana su u centru pažnje. Čileanska vlada zahteva od Velike Britanije da vrati skupocenu kamenu skulpturu koja je u posedu britanskog nacionalnog muzeja.

Jedna od naznačajnijih skulptura naroda Rapa Nui sa Uskršnjih ostrva predmet je rasprave čileanske i britanske vlade. Delegacija Uskršnjeg ostrva doputovala je u London sa zahtevom da im britanske vlasti vrate jednu od gigantskih kamenih figura iz 14. veka.

Skulptura „Hoa Hakananai“  na lokalnom jeziku znači izgubljeni, ukradeni prijatelj. Pomorski kapetan je skulpturu odneo 1868. i poklonio britanskoj kraljici Viktoriji, a ona je prosledila britanskom muzeju.

Kip visok 2,13 metara isklesan je negde između 1100. i 1600. godine nove ere. Razlikuje se od ostalih 900 statua predaka po tome što je od bazalta, a ne od blokova vulkanskog pepela kao ostale.

„Ovde sam kao predstavnik naroda Rapa Nui, starosedelaca Uskršnjih ostrva sa zahtevom da nam Britanija vrati naše kulturno blago. Mi smo samo telo, dok vi, britanski narode, imate našu dušu... Moai, je u vašem posedu 150 godina i vreme je da ga vratite u postojbinu", navodi Tarita Alarkon, guvernerka Uskršnjeg ostrva.

Uskršnje ostrvo u Tihom Okeanu, 3.500 kilometara udaljeno od Čilea, otkrili su na Uskrs u 17. veku holandski moreplovci. U sklopu Čilea je od 1888. godine i jedna je od najvećih turističkih atrakcija Polinezije.

Postoji nekoliko teorija o poreklu misterioznih skulptura visokih od dva do sedam metara koje su na velikoj visini, a arheolozi tvrde da su bila svetilišta.

„Da, postoji tračak nade da će nam Britanci vratiti naše nacionalno blago jer su spremni na pregovore. Jer, reč je o kulturi naroda Rapa Nui koji žive tamo, njihovim običajima i težnji da neguju svoju kulturu. Skulptura Moai je za njih duh predaka, a ne samo kamena skulptura", navodi Felipe Vord, ministar za nacionalnu zaostavštinu.

Uskršnje ostrvo – Rapa Nui na jeziku tog naroda znači pupak sveta. proglašeno je za nacionalni park proglašen je 1935. godine. Pokolenja nastoje da neguju tradiciju i kulturni identitet, a povratak kamene skulpture je obaveza Velike Britanije, poručuju starosedeoci tog polinežanskog ostrva.

Broj komentara 10

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
utorak, 01. april 2025.
12° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom