петак, 24.08.2018, 10:08 -> 16:39
Извор: Танјуг
Tenk se prevrnuo na paradi u Kursku
Jedan od tenkova iz Drugog svetskog rata koji su učestvovali na vojnoj paradi u Kursku prevrnuo se dok se peo na kamion za transport.
„Tenk T-34 skliznuo je sa platforme i prevrnuo se dok se peo na kamion za transport. Vozač tenka nije povređen“, prenosi Tas.
Tenk T-34-85 je dopremljen iz Lenjingradske oblasti i predvodio je vojnu paradu u Kursku povodom 75-godišnjice te čuvene bitke.
U paradi su učestvovali i tenkovi T-72B3, oklopni brodovi BMP-2 i raketni nosači „tornado-G“, kao i avioni i helikopteri, uključujući i „mig 29SMT“, „mig 31“ i Mi-24.
Kako se navodi, paradu je posmatralo 17.000 građana.
Bitka kod Kurska bio je najveći mehanizovani okršaj u istoriji ratovanja. Trajala je od jula do avgusta 1943. godine, a otvorili su je Nemci 5. jula kada su pokrenuli svoju letnju ofanzivu, „Operaciju Citadela“.
Završena je porazom Nemaca, koji prvi put od početka rata u jednoj ofanzivi nisu uspeli da probiju front.
Nemci su u bitku kod Kurska ušli sa 780.000 vojnika, oko 3.000 tenkova i 10.000 artiljerijskih oruđa. S druge strane, Sovjeti su ih čekali sa skoro dva miliona vojnika, više od 5.000 tenkova i 25.000 artiljerijskih oruđa.
Kulminacija okršaja predstavljala je bitka kod Prohorovke, koja je do danas najveća tenkovska bitka u istoriji.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 21
Пошаљи коментар