Kako sačuvati planetu od drastičnih klimatskih promena

I najveći protivnici teorije o globalnom zagrevanju sada već moraju da priznaju – klima se promenila, i to trajno, kažu stručnjaci. Za samo sto godina povećana je srednja globalna temperatura za jedan stepen, za šta je ranije trebalo nekoliko desetina hiljada godina. Čovečanstvo je pred velikim izazovom kako sačuvati planetu od daljeg devastiranja.

Како сачувати планету од драстичних климатских промена Како сачувати планету од драстичних климатских промена

U Norveškoj ekstremno visoke temperature. Žega i u Švedskoj gde bukte šumski požari. Slična slika i u okolini Berlina. Na auto-putevima dva su se automobila zapalila usled pregrevanja. Zbog visokih temperatura u Velikoj Britaniji usporen je železnički saobraćaj, a munje i gromovi onesposobljavaju železničku signalizaciju.

Polasci vozova ispod Lamanša kasne i po nekoliko sati zbog problema sa vazduhom u kabinama. I u uvek svežoj Holandiji na snazi je narandžasti meteoalarm, a zbog pregrejanosti metalne konstrukcije ne mogu da se otvaraju mostovi za prolazak brodova. Vrućine i u Parizu pa se na ulazima u metro putnicima deli voda.

S druge strane, na obično sunčanom jugu Evrope, kiše. Grčka se ovih dana bori sa posledicama poplava koje su usledile nakon nezapamćenih požara.

Kler Nulis iz Svetske meteorološke organizacija napominje da će biti još toplotnih talasa i mnogo ekstremnih temparatura.

„To su sve posledice klimatskih promena, a one se najočiglednije vide kod ekstremno visokih temperatura“, dodaje Nulisova.

Đaci u Srbiji su u prošlom veku učili da naša zemlja ima umereno-kontinentalnu klimu sa dva prelazna godišnja doba, umereno hladnom i snežnom zimom i umereno toplim letom. Sudeći po ovom letu – to je samo lekcija iz starih udžbenika.

Vladimir Đurđević sa Odseka za meteorologiju Fizičkog fakulteta kaže da je najbolje što može da se uradi jeste da se promene zadrže u trenutnom obimu.

„Klima bi se i kada bi danas sve napore uložili da je sačuvamo, i dalje menjala, ali ne drastično. Najbolje što možemo je da zadržimo klimu u nekim okvirima kakva je ona danas. To znači malo ekstremnija klima“, objašnjava Đurđević.

Povratka na staro nema i klima je onakva kakvu smo zaslužili svojom bahatošću i nebrigom. Ostaje nam da se prilagodimo novonastalim prilikama, a veliki problem će biti poljoprivredna proizvodnja jer se biljke teže prilagođavaju promenama nego čovek.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом