Veće plate nemaju samo lepi već i izuzetno neprivlačni?

Fizička atraktivnost može i da se isplati, ali, prema rezultatima nove studije, većim platama mogu da se nadaju i „izuzetno neprivlačne“ osobe.

Веће плате немају само лепи већ и изузетно непривлачни? Веће плате немају само лепи већ и изузетно непривлачни?

Nije tajna da život može biti lakši lepim ljudima. Rezultati istraživanja pokazali su da se privlačan izgled može pozitivno odraziti na zdravlje, inteligenciju i pomoći pri sklapanju prijateljstava.

Fizička atraktivnost može i da se isplati (i u pravom smislu te reči) budući da mnogi veruju da donosi i veću zaradu. Ukratko - lepi ljudi su sigurniji u sebe, vladaju bolje međuljudskim odnosima, poslodavci i nadređeni ih vide kao sposobnije, što donosi i veću zaradu.

Međutim, nedavno sprovedena studija, objavljena u stručnom žurnalu Journal of Business and Psychology, pokazuje da postoji i drugi pristup „bonusu na lepotu“.

Satoši Kanazava sa Londonske škole Ekonomije i političkih nauka i Meri Stil sa bostonskog Univerziteta u Masačusetsu analizirali su podatke prikupljene od 20.000 mladih Amerikanaca. Ispitanici su anketirani i procenjena je njihova atraktivnost kada su imali 16 godina, ali i još tri puta pre navršene 29. godine.

Tvrdnje o „kažnjavanju zbog ružnoće“ kada je reč o plati nije tako lako dokazati, jedan je od zaključaka studije.

Kada su drugi parametri razmatrani, poput zdravlja i inteligencije, rezultati pokazuju da su savesnije osobe, one koje su otvorenije i oni koji su manje neurotični zarađivali osetno više od drugih.

Takođe, ispitanici koji su u studiji bili označeni kao „izuzetno neprivlačni“ po pravilu su zarađivali više nego oni koji su bili samo „neprivlačni“. Takva razlika u primanjima je takođe bila primetna između „izuzetno neprivlačnih“ i „prosečnih" ili „privlačnih“.

U obrazloženju koje nudi Aleks Fradera, fokus je na otvorenošću ka sticanju iskustva. Ta osobina ličnosti u iznenađujuće je tesnoj korelaciji sa nižim zaradama i većom atraktivnošću u ovom određenom skupu ispitanika, za razliku od uobičajeno tesne veze sa većim primanjima.

„Može li ova veza između atraktivnosti i otvorenosti biti pokazatelj da su neki od 'veoma neprivlačnih' postigli naročito niske rezultate po pitanju otvorenosti jer su možda bili posvećeni određenoj tematskoj oblasti?“, upitao se Fradera.

Meri Stil je istakla da rezultati ranijih studija ne mogu da posluže za upoređivanje jer su obično „izuzetno neprivlačni“ i „neprivlačni“ često u istoj grupi.

„Zbog toga se u tim istraživanjima ne može dokumentovati 'bonus za neprivlačne'“, zaključila je Stilova.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом