среда, 17.01.2018, 11:12 -> 11:31
Извор: РТС
Može li žena danas biti Robin Hud?
Retko ko se bar jednom u detinjstvu nije igrao lukom i strelom. Zato kada vide ovaj rekvizit mnogi se oduševe i podsete detinjstva. Oni koji ga prvi put uzmu u ruke teško se odvoje od njega, a neretko im postane i hobi. Upoznali smo devojku kojoj streličarstvo nije samo hobi, već joj je vremenom postao i posao.
Pre šest vekova na Kalemegdanu Despot Stefan Lazarević organizovao je turnire u streličarstvu. I danas se članovi udruženja za istorijsko streličarstvo takmiče, ali s bitnom razlikom. Luk i strela nisu više oružje, a žene su većina u ovom društvu.
„I te kako je popularno i kod žena. Ono što je bitno je da se streličarstvom svako može baviti nezavisno od pola ili fizičke spremnosti, najbitniji je trening, a jednake su mogućnosti na terenu“, objašnjava Jelena Lalatović, instruktorka u Udruženju za istorijsko streličarstvo, i napominje da se luk i strela više ne posmatraju kao oružje, čak je donet i zakon o sportu koji govori da se oprema za streličarstvo više ne smatra hladnim oružjem već je postao sportski rekvizit.
A ovaj sport zainteresovao je mnoge prolaznike. Retko ko je odoleo da bar jednom ne pokuša da pogodi metu. Osećaj moći koji rukovanje ovim rekvizitom pruža, kao i nova znanja privukla su većinu ljudi da se oprobaju.
Veština upravljanja lukom i strelom lako se stiče ako imate dobrog instruktora, ali ono što je važnije jeste ono čemu sve streličarstvo može da nauči čoveka.
„Prednosti streličarstva su velike. Prvo poboljšava fokus, tako da čovek nauči da ga ne ometa zvuk, buka, vetar, distanca, što može primeniti u svakodnevnom životu. Takođe jača samopouzdanje, stiču se prijatelji, mnogo je društven sport, jača mišiće“, nabraja Jelena, koja već dve godine radi kao instruktorka.
Da bi vam streličarstvo bilo hobi, morate biti stariji od šest godina. Gornja granica zavisi od vaše fizičke spremnosti.
„Većina nas je odrastala uz crtani film Robin Hud ili seriju Game of Thrones i ovde svako može da se oseti kao junak svoje serije ili filma, ali takođe i da se dobro zabavi i rekreira“, poručuje instruktorka.
Izazovu da se nađe u koži junaka crtanog filma nije odolela ni ekipa RTS. I nije se loše pokazala. Po pogocima možemo da pariramo Robin Hudu.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар